Topuk çatlaması bakın neyin işareti
Topuk çatlaması bakın neyin işareti

Topuk çatlaması bakın neyin işareti

Vücuttaki temel işlevlerin yürütülmesinde etkili olan karaciğer farkında olmasak ta düzgün çalışmıyor olabilir.Bu durumu anlamanın en kolay yollarından bir tanesi de topuklarınıza dikkatlice bakmak.
Vücuttaki toksinleri uzaklaştırmanın yanı sıra yiyecekleri enerjiye dönüştüren karaciğer,istenmeyen sonuçlarla karşılaştığında sağlığı büyük ölçüde etkiler.

Karaciğer sağlığı vücudun işlevlerini yerine getirebilmesi için oldukça önemlidir. Uzmanlar, karaciğerle ilgili bir sorun olup olmadığını ufak detaylara dikkat ederek çözümleyebileceğinizi belirtiyor.

Dünyaca ünlü doktorlardan biri olan Dr. Eric Berg, karaciğer sağlığını kontrol edebilmek için ayaklarda oluşan semptomlar hakkında çeşitli uyarılarda bulundu. Sosyal medyada 11 milyondan fazla abonesi olan doktor, özellikle ayağa bakarak birçok ipucu elde edileceğini belirtti.

Dr.Berg ayaklarda oluşan bu semptomun genellikle diyabetle ilişkilendirildiğni ancak karaciğer sorunlarına işaret edebileceğini belirtti.Ayaklarda oluşan küçük kırmızı ve pas rengine benzer renkler vücudun alt kısmındaki dolaşımın bir hayli kötü olduğunun göstergesidir. Kişiler, siroz, hepatit veya ciddi derecede karaciğer yağlanması sorununa sahipse bu lekeler ortaya çıkabilir.

Karaciğerin pıhtılaşma problemi K vitaminiyle ilişkilendirilir. Karaciğer fonksiyonunu kaybettiğinizde vücudun farklı bölgelerinde de morarma ve renk değişikliğiyle karşılaşabilirsiniz.Ayaklarda oluşan şiddetli kaşıntı birçok kişi için şüpheli bir durum gibi görünmüyor. Ancak genellikle sorun ayakta değil karaciğerde oluyor. Ayakta büyüyen mantar da farklı bir sebep olabilir.

Ayak bilekleri çevresinde bulunan damarlar Dr. Berg’e göre karaciğerin östrojeni düzenleyemediği bir durumdan dolayı ortaya çıkıyor. Vücudun etrafında dolaşan dengesiz ve aşırı östrojen ise damarı genişletebilir.

Kuru ve çatlayan topuklar 

Kurumuş ve sıklıkla çatlayan topuklar genellikle omega-3 eksikliğini gösterebilir. Dr Berg çatlayan topukların karaciğer ile olan bağlantısını şu sözlerle ifade ediyor:“Karaciğer fonksiyonumuzun zayıf olması nedeniyle, omega-3 yağ asitlerinin çıkarılmasına yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğumuz safra miktarını üretemiyoruz.”

Milliyt.Pembe nar

    Spread the love


    Bir Cevap Yazın