Dikkat varisin 3 belirtisi nedir
Dikkat varisin 3 belirtisi nedir

Dikkat varisin 3 belirtisi nedir.Sıcaklar yükselişe geçerken varise dayalı şikayetlerde artış yaşanıyor maalesef.

Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanı prof.Dr.Semih Barlas:venöz yetmezlik probleminin bir parçası olan varislerin sıcak yaz aylarından öncesinde tedavi edilmesinin ciddi sağlık sorunlarını önlemede ve yaşam konforunu iyileştirmesi açısından çok önemli olduğunu söyledi.
Dikkat varisin 3 belirtisi nedir

Venlerimiz (toplardamarlar) ortam ısısındaki değişimler de dahil olmak üzere pek çok faktöre karşı duyarlıdır.Varis sorunu venöz yetmezliğin bir parçası olduğu için hava sıcaklıklarının artması varisleri daha belirgin hale getirebilir.Sadece görünümde değil şikayetlerde de yakınmalar artar.Vücudumuz, artan sıcaklığa karşı kendini serinletmek için bunu yapmak zorundadır. Venler genişlediği zaman kan cilde daha yakın alanda ilerler ve bu sayede terleme oluşur. Venlerin bazı bölgelerinde normalden fazla kan bulunması durumundaysa varis sorunu var demektir ve sorun giderek büyüyecektir. 

Sıcaklık artışları ile varis belirtileri kötüleşir, varislerin görünümü kış aylarına oranla daha belirgin hale gelir. Venlerimizin içinde yer alan küçük kapakçıklar normalde kirli kanın akciğerlere doğru tek yönlü ilerleyişini sağlarlar. Bacaklardaki bu kapaklar bozulduğunda kan yer yer göllenme yapmaya başlar ve varis adı verilen hastalıklı damarlar ortaya çıkar. Varis şikayetleri arasında olan ağrı, ağırlık hissi, kaşıntı, yanma ve yorgunluk gibi belirtilerde sıcaklıklarla birlikte artış yaşanması olasıdır.

belirtileri ise Ağrı,kaşıntı ve yorgunluk artışı olabilir.

DVT ve pulmoner emboli riski oluşabilir 

Sıcaklıklarla birlikte vücuttaki sıvı kaybı da artacaktır. Bununla birlikte uçakla veya karayoluyla tatile giderken uzun süre bacakların hareketsiz kalması özellikle varisleri olanlarda DVT (Derin Venoz Trombus) gelişimi riskini artırır. DVT süratle tedavi edilmediği takdirde akciğer pıhtısı olarak da bilinen pulmoner embolinin oluşumuna sebep olabilir. Bu olasılık hayati önem taşır ve sıcak yaz aylarındaki yolculuklarda özellikle varisli hastaların bu konuya çok dikkat etmesi gerekir. 

Milliyet pembenar.

Spread the love


Bir Cevap Yazın