İdrar rengi değişikliği neleri haber veriyor
Spread the love
İdrar rengi değişikliği neleri haber veriyor
İdrar rengi değişikliği neleri haber veriyor

Sağlıklı bir yaşam için öncelikle olası sorunları fark etmek ,vücuttaki değişikliklere dikkat etmek gerekir.Kan ,idrar,ter,beyin omurilik sıvısı ve direkt dokudan alınan örnekler de bu değişikliklere kesin teşhis koymada kullanılıyor. 

En çok dikkat çeken konulardan birisi ise idrar rengi.Ve idrar rengindeki değişiklikler.Normalde idrarın büyük bölümü sudan oluşur.Bu nedenle normal idrar rengi şeffaf ve durudur.
 Yeme-içme durumu, kullanılan ilaçlar ve ortam ısısı gibi faktörlere bağlı olarak idrar renginde geçici değişiklikler görülebilir.Peki hangi idar rengi normal ve hangi idrar rengi hastalık belirtisi gösteriyor?

İdrar rengi değişikliği neleri haber veriyor

idrar rengi

Amber ya da bal rengi idrar genelde az su tüketildiğini gösterir.Çoğı zaman bir hastalığa işaret etmez.Aşırı terleme ve su kayıplarında görülebilir.

Turuncu rengi idrar;Karaciğer ve safra kesesi hastalıkları başta olmak üzere çeşitli ilaç kullanımları ve vitamin alımlarına bağlı olabilir.Bazen de havuç, pancar gibi doğal gıdaların tüketilmesi sonrasında normalde de görülebilir.

Kahverengi idrar;Aşırı susuz kalma sonrası olabileceği gibi sarılık ve Gilbert Sendromu gibi karaciğer hastalıklarının bir belirtisi olabilir.

Pembe renkli idrar;Gıda tüketimi ile ilişkilidir.Özelllikle yaban mersini ve pancar tüketiminden sonra görülür.Geçici bir durumdur.

Kırmızı renkli idrar:Enfeksiyonlar, böbrek taşları ya da böbrekten başlayarak idrarın atılımının olduğu tüm yolları ilgilendiren (böbrek, üreter, mesane, prostat, üretra gibi) kanserlerin erken dönem belirtisi olabilir. En önemli idrar rengi belirtisidir. Mutlaka bir üroloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Yeşil renkli idrar: Çeşitli ilaç kullanımları ya da enfeksiyonlara bağlı olabilir. Bazen de kuşkonmaz tüketimi sonrasında görülür.

Mavi idrar: İlaçlar, ailevi görülen genetik geçişli hastalıklara bağlı olarak görülebilir. Bazen de farklı gıda tüketimlerine bağlı olabilir.

Siyah idrar: Bakır zehirlenmesi, fenol zehirlenmesi, gastrointestinal kanamalarda melanom sonrası, fava fasulyesi tüketilmesi ve bazı ilaç kullanımı ile ilişkilidir.

Beyaz renkli idrar: Aşırı proteinle beslenenlerde, üriner enfeksiyonlarda ya da kalsiyum, fosfat gibi minerallerin aşırı alımına bağlı olabilir. Aralıklı süt renginde idrar ise lenfatik sistem hastalıklarına işaret edebilir.Bir Cevap Yazın