Evde mayanız yoksa bu yöntemle ekmek yapabilirsiniz
Evde mayanız yoksa bu yöntemle ekmek yapabilirsiniz

Hamur işlerinin ve ekmek yapımının bir parçası olan mayaların yerine farklı alternatifler de kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Eğer evde mayanız yoksa, sizin için paylaştığımız bu farklı yöntemler sayesinde ekmeğinizi kolayca mayalayabilirsiniz.
Ekşi maya haricinde hamur işlerinde, özellikle ekmek yapımında kullanılan kuru veya yaş maya evinizde kalmamışsa üzülmeyin! Kuru ya da yaş mayayerine kullanabileceğiniz, hızlı etki tepki gösterenalternatif yöntemleri sizinle paylaştık.

Evde mayanız yoksa bu yöntemle ekmek yapabilirsiniz

Karbonat ve limon suyu

Karbonat sayesinde evinizde harika ekmekler hazırlayabilirsiniz. Çok kabaran ve içi normal bir ekmek gibi yumuşacık olmasa da size pratik kazandıracak,çok lezzetli ekmekler pişirmenize yarayacaktır. Klasik ekmek yapımında 1 çorba kaşığı kadar gerekiyorsa, bu tarifte de 1 tatlı kaşığı karbonat ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu karıştırıp kullanabilirsiniz.

Bu karışım hamurun hemen kabarmasına neden olacaktır. Özellikle acele pişirmeniz gereken hamur işlerinde bu yöntemi kolaylıkla deneyebilirsiniz. Ekmeğinizin daha yumuşak olmasını istiyorsanız içine, ekmeğin içine yoğurt veya ılık süt ekleyebilirsiniz.

Evinizde maya yoksa diğer alternatiflerden biri de kabartma tozu ve maden suyu karışımı. 1 çay kaşığı kabartma tozunun içine maden suyu ve biraz da ılık süt ekleyerek mükemmel ekmekler hazırlayabilirsiniz.

Yurt dışında çok tercih edilen buttermilk olarak bilinensirke veya limon ve süt karışımından oluşan bu lezzeti evinizde kolayca hazırlayarak ekmek yapımında maya yerine kullanabilirsiniz.

Öncelikle 1 su bardağı sütün içine 1 yemek kaşığı limon suyu veya sirke ekleyin. Mümkünse tahta kaşık kullanın ve iyice karıştırın.10 dakika bekleyin. Süt kesilecek ve hafif kıvamı koyulaşacaktır.

Spread the love


Bir yanıt yazın