Bağışıklığı güçlendiren hangi vitamin ve minerallerdir
Spread the love
Bağışıklığı güçlendiren hangi vitamin ve minerallerdir

Corona virüse karşı yememiz ve içmemiz gerekenler çok merak ediliyor. Özellikle akciğerlerimizi güçlendirmek için neler yapmamız gerektiği ise en çok araştırılanlar arasında. Peki, akciğeri güçlendiren besinler nelerdir? Balık yemek akciğerlere iyi gelir mi? Haftada kaç kez balık yemek yemeliyiz?

Hangi besinler akciğer enfeksiyonunu engeller ve kurutur? Bağışıklığı güçlendiren ve koruyan vitaminler, mineraller hangileri? İşte cevabı.

Corona virüs tehdidine karşı akciğer sağlığına ve bağışıklık sisteminin güçlü olmasının önemine dikkat çeken Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ülkü Demirci ve Öğr. Gör. İrem Dürçek, besin tüketimine yönelik tavsiyelerde bulundu.

Dr. Demirci, ”Bağışıklık sistemini güçlendirici gıdaları tüketmek aynı zamanda akciğer sağlığına da olumlu etkiler yapacaktır. Akciğeri sağlıklı tutmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için protein, antioksidan vitamin ve minerallerin tüketimi çok önemli” dedi.

Antikorların yapımı için mutlaka yiyin! 

Antikorların, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde görev aldığını ve proteinin antikorların yapımı için gerekli olduğunu belirten Dr. Demirci, ”Kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, süt ve ürünleri, kuru baklagiller protein kaynakları arasında yer alıyor.

Nohut fasülye ve mercimeği her gün

Protein ihtiyacı cinsiyet, yaş, boy, kilo gibi durumlara göre değişmektedir. Ancak genel olarak söylenecek olursa nohut, fasulye türleri, kırmızı ve yeşil mercimek gibi kuru baklagiller her gün tüketilebilir.

Haftada 2 defa balık yemek, akciğerleri güçlendiriyor 

Hem protein hem de bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli rol oynayan omega-3 açısından haftada iki defa balık tüketimi önerilmektedir” diye konuştu.

A, E ve C vitamini; çinko ve selenyum listenizde olsun! 

Antioksidan vitamin ve minerallerin faydalarını da açıklayan Dr. Demirci, şu tavsiyelerde bulundu: ”Özellikle A, E ve C vitaminleri ve çinko, selenyum gibi mineraller bağışıklık sistemini güçlendirici ve vücudu arındırıcı özelliklere sahiptir. A vitamini, solunum sistemini enfeksiyonlardan korur.

En çok karaciğer, yumurta, süt ve ürünleri gibi hayvansal gıdalarda ve havuç, pazı, ıspanak, kayısı, bal kabağı gibi sebzelerde bulunuyor.

E vitamini, bilinen en iyi antioksidan vitaminlerdendir. En iyi kaynakları arasında fındık, ceviz gibi yemişler ve yağları, zeytinyağı gibi bitkisel yağlar, tam tahıllar gelmektedir

C vitamini, en iyi antioksidanlardandır. En iyi kaynakları arasında kırmızı biber, maydanoz, brokoli, çilek, portakal, kivi gibi sebze ve meyveler geliyor.

Çinko eksikliği nelere yol açar? 

Çinko, bağışıklık sistemini çok yönlü olarak etkiler. Eksikliği pek çok solunum sistemi enfeksiyonu de olmak üzere pek çok enfeksiyonun gelişmesinde risk oluşturuyor.

En iyi kaynakları arasında et, deniz ürünleri, kuru baklagiller, yağlı tohumlar geliyor.

Su içmek neden bu kadar önemli? 

Öğr. Gör. İrem Dürçek sadece akciğer değil, tüm vücudun temizlenmesi, zararlı maddelerin vücuttan atılması için su tüketiminin önemine vurgu yaparak şunları söyledi:

”Genellikle çoğu kişi susadığında daha çok asitli ve şekerli içecekler tüketiyor, bunlar da vücudun arınmasını engelliyor. Bu nedenle öncelikli olarak su tüketimi öneriliyor.

Aynı zamanda hem bağışıklık sistemini güçlendirmek hem de yenilenmeyi sağlamak amacıyla probiyotik özellikli kefir tüketimi önem taşıyor

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve arındıran gıdalara ilişkin önerilerini de paylaşan Dürçek, ”Sarımsak, keten tohumu, zencefil ve tere tüketin” dedi.

Milliyet.com.tr.Bir Cevap Yazın