Gut hastalığına elma sirkesi tedavisi
Gut hastalığına elma sirkesi tedavisi
Gut hastalığına elma sirkesi tedavisi

Gut hastalığı farklı vücut parçalarının eklemlerini en sık kulakları,elleribilekleri ve özellikle ayak bileklerini ve dizleri etkileyen bir eklem iltihabı türüdür.

Gut hastalığının ana nedeni kanda ürik asit miktarının fazlalığıdır.Ürik asit daha sonra eklemlerde toplar. iltihaplanmaya ve şişmeye yol açan kristaller oluşturur.Bu fazlalık ise vücudun çok fazla üretmesine veya çok az ürik asit atası sonucu oluşabilir. Ürik asit vücutta pürinlerin bozulması, genetik materyalin ana bileşeni olan kimyasal bileşikler. Bu nedenle, pürin bakımından zengin yiyeceklerin yüksek alımı gut gelişimi için bir risk faktörü olabilir.
Ayrıca yüksek alkol alımı,obezite,çok fazla stres,egzersiz eksikliği,zayıf diyet,yüksek aspirin alımı,menopoz ve gen faktörleri gut hastalığı gelişme şansını arttırır.Gut hastalığı ile yaşamak kolay değildir.Eklemlerdeki ağrı ve iltihap günlük aktivitelerinizi etkileyebilir.Ayrıca, gut hipertansiyon, diyabet ve ürik asit böbrek taşları gibi diğer sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır, bu nedenle mümkün olduğunca hızlı bir şekilde tedavi etmek önemlidir. İlk olarak yapmanız gereken ilgili bir doktora görünmektir.Bunun yanı sıra elma sirkesinide hayatınıza katarak gut hastalığının etkilerinden kurtulabilirsiniz.

Doğal bir temizleyici  ve detoksifiyeci olan elma sirkesi, ürik asit gibi atıkların vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olabilir. Yüksek ürik asit seviyesi gutun ana nedenidir ve oksidatif strese de neden olabilir. Elma sirkesindeki malik asit ürik asidin parçalanmasına yardımcı olur.

Aynı zamanda, içerdiği C vitamininin güçlü bir antioksidan olduğu bilinmektedir. Antioksidan enzimi ve serbest radikal dengesizliğini azaltmak için kullanılabilir.

2014 yılında Journal of Membran Biology dergisinde yayınlanan bir çalışma, elma sirkesinin eritrosit, böbrek ve karaciğer oksidatif hasarına karşı koruyucu bir etki yarattığını ve yüksek kolesterolle beslenen farelerde serum lipid seviyelerini düşürdüğünü, böylece oksidatif stres atma etkilerine sahip olduğunu göstermektedir.

Gut hastalığına elma sirkesi tedavisi

Elma sirkesini dahili kullanmak için; Bir bardak ılık suya 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin.İsterseniz biraz bal ekleyip günde 2-3 kez içebilirsiniz. Ayrıca iltihap ile mücadelede etkili olan kiraz suyuna da elma sirkesi ekleyip içebilirsiniz.

Elma sirkesi sarma

  1. Bir bezi ılık elma sirkesi içine batırın ve fazla sıvıyı sıkın.
  2. Bezi ağrılı bölgeye sarın.
  3. Plastik sargı ve ACE bandajı ile örtün.
  4. Bunu her gece yatmadan önce yap.


Spread the love


Bir yanıt yazın