Aloe veranın faydaları nelerdir
Spread the love
Aloe veranın faydaları nelerdir
Aloe veranın faydaları nelerdir

Aloe vera özelli,kle cilt yaralanmalarının tedavisi ile bilinen ve binlerce yıldır kullanılan popüler şifalı bir bitkidir.

Aloe vera yapraklarında su depolayan kısa gövdeli bir bitkidir. Geleneksel tıpta aloe vera bitkinin yapraklarının içindeki jel benzeri maddeden yapılan tropikal bir jel olarak kullanılır. Kozmetik ,ilaç ve gıda endüstrilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Afrika kökenli olan aloe vera zambakgiller ailesinden kaktüse benzer bir bitkidir. Sıcağı seven aloe veranın ilk kullanımları eski Mısıra yaklaşık altı bin yıl öncesine dayanıyor. O dönemlerde sonsuzlık ya da ölümsüzlük bitkisi olarak anılan aloe vera yüzyıllar içinde anti-enflamatuar, nemlendirici,antibakteriyel, antiviral özellikleri nedeniyle geleneksel tıpta kullanılmıştır.

Aloe veranın faydaları nelerdir

Aloe veranın sağlık için bazı faydaları ise şunlardır: Aloe vera çeşitli güçlü anti oksidan içerir. Bu bileşiklerin bazıları zararlı bakteri üremesini engellemeye yardımcı olur. Aloe vera en çok topikal ilaç olarak kullanılır. Uzun zamandır özellikle güneş yanığı dahil yanıklar ve yaralar için tedavi edicidir. Aloe vera üzerinde yapılan çalışmalar 1.ve 2. derece yanıklar için etkili bir tedavi olduğunu göstermektedir.

Diş çürüğü ve diş eti hastalıklarının önlenmesinde aloe vera çok etkilidir. yüzde yüz saf aloe vera suyu ağızda çalkalandığında diş plağı birikimini azalttığı normal ağız gargarası kadar etkin olduğu bilinmektedir. Aloe vera kabızlığı tedavi etmek içinde kullanılır.

Aloe vera lateksinin güçlü müshil etkileri vardır ve kabızlığın tedavisinde faydalıdır. Lateks, yaprağın derisinin hemen altında bulunan yapışkan sarı bir tortudur.

– Aloe vera, C ve E vitaminleri ve besleyici ve yaşlanma karşıtı niteliklerini sağlayan beta karoten bakımından zengindir.

– Aloe veralı kremler cilt üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Yapılan çalışmalarda kaşıntı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

– Yine yapılan araştırmalarda araştırmacılar, aloe veranın mide ekşimesi, geğirme ve kusma gibi çeşitli gastroözofageal reflü hastalığının (GERD) semptomlarının azaltılmasına yardımcı olduğunu buldu.Bir Cevap Yazın