Hemoroid için doğal ev tedavileri
Spread the love
Hemoroid için doğal ev tedavileri
Hemoroid için doğal ev tedavileri

Çoğu insan hemoroidin anormal bir durum olduğunu düşünürken gerçek şu ki herkeste vardır.Bağırsak hareketlerini kontrol etmesine yardımcı olan anüs ve alt rektumdaki kan damarlarının kümeleridir.

Ancak çoğu insan hemoroid hakkında sadece genişlediğinde ve sorunlu hale geldiğinde bende hemoroid var der.Hemoroidler 2genel kategoriye ayrılırlar.İç(rektumdan kaynaklanan) Dış(anüs kaynaklı)
Hemoroid için doğal ev tedavileri

Genişlemiş hemoroid durumu her yaşta ortaya çıkabilir.Ancak yaşı ilerlemiş kişilerde daha yaygındır. Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür. yaygın belirtileri arasında anüs çevresinde hissedilebilecek sert bir yumru, tatmin edici olmayan bağırsak hareketleri, bağırsak hareketi sonrası kanama, bağırsakları boşaltırken mukus akıntısı, dışkılama yaparken ağrı ve anüs çevresindeki bölgede kızarıklık, ağrı ve kaşıntı sayılabilir.

Vakaların çoğunda, hemoroid çıkıntıları geçicidir ve herhangi bir tedavi olmadan kendi başlarına çözülür. Bununla birlikte, birçok insanın yaşadığı rahatsızlığı ve kaşıntıyı önemli ölçüde azaltmak için bazı yaşam tarzı değişikliklerini ve ev ilaçlarını deneyebilirsiniz.

Elma sirkesi:Hemoroid tedavisinde elma sirkesi en iyi ilaçlardan biridir.Elma sirkesinin büzücü özellikleri şişmiş kan damarlarını küçültmeye yardımcı olarak şişlik ve tahrişten kurtulmayı sağlar.Elma sirkesini eşit oranda olacak şekilde su ile karıştırın ve bir pamuk yardımı ile hemoroid üzerine hafifçe bastırın. Kuruduktan sonra bölgeye hindistan cevizi yağı ya da hint yağı sürün.

Bir diğer yöntem buz torbası uygulamasıdır.Hemoroidin üzerine torbanın içerisine koyduğunuz buzları koyun.Bu işlem kan damarlarını daraltmaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Bu işlemi günde bir kaç defa 5 dakika duracak şekilde yapabilirsiniz.

Cadı fındığı bitksisi kullanabilirsiniz.Uluslararası Eczacılık ve farmasötik bilimler dergisinde yayınlanan 2011 yılında yapılan bir çalışmada, cadı elasındaki flavonoidlerin ve tanenlerin cildi sıkılaştıran kan damarlarını küçültmeye yardımcı olabileceği sonucuna varıldı.

1 çay kaşığı kurutulmuş cadı fındığı bitkisini 1 bardak sıcak suya atın ve demlenmesi için 5-10 dakika bekleyin.Sonrasında soğuyunca içerisine top haline getirdiğiniz pamuğu batırın ve hemoroidinizin üzerine hafifçe tampon yapın.

Karabiberin analjezik ve antienflamatuar özellikleri semptomları azaltmaya ve sorundan hızlı bir şekilde kurtulmaya yardımcı olur. Şiddetli ve hatta kanamalı hemoroidlerin iyileşmesinde de etkilidirler.Bir diğer yöntem ise Hindistan cevizi yağı tüketmek günlük 1-2 çay kaşığı hindistan cevizi yağı tüketin.Ayrıca her tuvaletinizi yaptıktan sonra bölgeye hindistan cevizi yağı sürün.

Kaynaklar:

Hemorrhoids: From basic pathophysiology to clinical management (nih.gov)

Amerikan Gastroenteroloji Koleji’nin resmi dergisi | ACG (lww.com)Bir Cevap Yazın