DEODORANTLAR KANSER YAPIYORMU?İŞTE ARAŞTIRMALARIN SONUCU
Deodorantlar kanser yapıyormu?işte araştırmaların sonucu

Deodorantlar kanser yapıyormu?işte araştırmaların sonucu
Deodorantlar kanser yapıyormu?işte araştırmaların sonucu
Deodorantlar kanser yapıyormu

Bir çok antiperspiranter deodorant ürününde kullanılan alüminyum bileşiklerinin kanser kaynağı olabileceği uzun zamandır varsayıldı.Ancak İsviçre de yapılan yeni bir araştırma bunun doğru olduğunu onaylıyor.

Nemi bloke eden terleme önleyici deodorantın ortak bir katkı maddesi olan alüminyum klorür meme kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını doğrudan teşvik eden östrojen benzeri bir etki yapıyor.

Cenevre üniversitesinde yapılan bu çığır açan araştırma

Cenevre üniversitesinde yapılan bu çığır açan araştırma koltuk altındaki ter bezlerini geçici olarak engellemedeki alüminyum kloridin etkisine dikkat çekiyor.

Bu zehirli bileşik deri içerisine yerleşir ve zamanla göğüs dokusunda birikir. Östrojen etkilerini taklit ederek alüminyum klorür kanser tümörlerinin oluşumu için işlev görür ve vücuda yayılmalarına yardımcı olur.

Araştırmanın ortaklarından Dr.Andre-Pascal  Sappino ve meslektaşları alüminyum kloridin hem izole edilmiş meme hücreleri farelerde yapılan testlerde bu sonuçlara ulaştıklarını bildirdi.

Alüminyum klorür vücuda çok zararlıdır.Araştırmacıların sağlık açısından asbest ile eşit derecede  tehlike oluşturduğunu belirtmişler.

Spread the love


Bir yanıt yazın