Kan pıhtılaşmasının belirtileri
Spread the love
Kan pıhtılaşmasının belirtileri
Kan pıhtılaşmasının belirtileri

Kan pıhtılaşması sonucu her yıl binlerce kişi hayatını kaybediyor maalesef.Sık görülen rahatsızlar ve tedaviler olmasına rağmen kan pıhtısından kaynaklanan sorunlar yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Kan pıhtılaşmasının belirtileri
Vücudunuz aslında kan pıhtılaşması sinyallerini önceden veriyor.Sizlerin bunu fark etmesi ve doktora görünmesi gerekiyor.Kan pıhtılaşmasının belirtileri nelerdir?

1-Bacaklarda şişlik.Kan pıhtılaşmasının sık rastlandığı bölge bacaklardır.Bacağınızda oluşan pıhtılaşma nedeni ile kan akışı sekteye uğrar.Şişmenin yanı sıra bacaklarınızda kırmızılıklar oluşur.

2-Bacaklarda acı ve hassaslık:Derin ve tombozun bir belirtisi de bacaklarda ve baldırlarda görülür.Bacağınıza dokunduğunuzda acı hissedersiniz.

3-Damarlarda paralel kırmızı çizgiler:Damarlarınıza paralel kırmızı çizgiler görüyorsanız bu da bir işarettir.

4-Göğüs ağrısı:Akciğerlerinizde pıhtılaşma olduysa derhal doktora görünmelisiniz.Bunun belirtisi de göğsünüze iğne batıyormuş hissidir.Göğsünüzde ve sırtınızda keskin bir acı hissedersiniz.Diğer göğüs ağrılarının aksine bu durumda göğsünüzde baskı hissedersiniz.

5-Nefes almakta güçlük çekme:Nefes almakta güçlük çekiyorsanız bunu haifife almayın.Kalbiniz hızlı atıyorsa ,soğuk terliyorsanız ,Başınız dönüyor ve bayılıyorsanız akciğerinizde pıtılaşma olabilir.

6-Kuru öksürük:Hasta değilseniz ve durup dururken öksürüyorsanız akciğerlerinizde pıhtılaşma olabileceğinden diğer belirtilere de dikkat etmelisiniz.Kalp çarpıntısı,Nefes almakta zorluk,göğüsta ağrı en sık görülen belirtiler arasında.

7-Kusma ve ishal:Bağırsaklarınızda pıhtılaşma oluştuysa keskin bir cı hissedersiniz.Baş ağrısı kusma ve kanlı ishal en büyük belirtileridir.

8-Şiddetli baş ağrısı:Beyinde oluşan kan pıhtılaşması felce yol açabilir.Baş ağrısı ise beyne yeterince oksijen gitmemesinden kaynaklanır.Konuşmakta ve görmede güçlük çekersiniz.

Yukardaki 8 belirti sayesinde kan pıhtılaşması ölümcül sonuçlara yol açmadan doktorunuza danışmalısınız.Yukarıdaki belirtilerden bazıları görülüyorsa bile hemen panik yapmayın,doktorunuza başvurun,en net sonucu doktorunuz varecektir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir