B 12 VİTAMİNİ KULLANANLAR DİKKAT
B 12 vitamini kullananlar dikkat

B 12 vitaminini kimle kullanmamalı
B 12 vitamini kullananlar dikkat
B 12 vitaminini kimler kullanmamalı?Sağlıklı kişilerde B 12 takviyesi gerekli mi?Bu soruların cevabını Prof.Dr.Mustafa Çetiner yanıtladı.

Amerikadaki bir çok kuruluşun rehberlerinin yaptığı araştırmalarda B 12 vitamini alan hastalarda Kardiyovasküler sistem hastalıklarında onun riskelrinde azalma olduğu çıktığı ve alzheimer hastalarınında B12 vitaminin etkili olduğu ve hastalığı geciktirdiği ortaya çıkmış ama prospektif çok büyük hasta çalışmaları ile yapılan araştırmalarrın hiç biri B 12 vitamini kullanımının ne kalp hastalığı riskini ne de alzheimer hastalığının gelişim reskini azalttığını gösterdi.

Dolayısı ile B 12 vitamini normal olan herhangi bir kişide hiç bir rehber yani bilimsel kanıta dayanarak yazılmış rehber B 12 vitamini alınmasını gerekli kılmıyır.

Bazı özel durumlarda B 12 vitamini alınması gerekli yani vejeteryan ya da vegansanız takviye edilmesi gerekebiliyor.Eğer mide ameliyatı geçirdiyseniz,ya da obezite nedei ile bariyyatrik opeonlar geçirdiyseniz B 12 vitamini emilip vücuda girmesini sağlayan bazı faktörler mideden salındığı için dışardan ağız yolu ile değil kalçdan uygulamalarla B 12 takviyelerine gerek vardır.

Emildiği yer ince bağırsak olduğu için ince bağırsağı tutan hastalarda yine dışardan takvie edilmesi gerekir.diyor.Prof.Mustafa Çetiner.Ayrıca ekliyor.b6 VE b12 VİTAMİNİNİ sigara içen biriyseniz keinlikle kullanmayın.Akciğer kanseri gelişimini kolaylaştırabileceği riski çalışmalar ortaya konulmuştur diyor.

Devamını aşağıda detaylı olarak izleyebilirsiniz.


B 12 vitamini kullananlar dikkat

Spread the love


Bir yanıt yazın