Kulak iltihabına ne iyi gelir
Kulak iltihabına ne iyi gelir
Kulak iltihabına ne iyi gelir

Dış kulak iltihabı nedir?Dış kulak iltihabı deniz ,havuz ya da kirli sulardan geçen Psödomanas aeruginosa ve benzeri bakteriler bazende mantarların neden olduğu bir enfeksiyondur.

Şiddetli kulak ağrısı,kulakta akıntı ve işitme azlığı kaşıntı ve ileri durumlarda kulakta şişme olarak kendini gösterir.
Kulak yolunun sürekli nemli olması,iç kısmın ince bir deri tabakasına sahip olması ve kulak kirinin fazlaca birikmesi gibi etmenler dış kulak iltihabı riskini arttıran nedenlerdir.

Orta kulak enfeksiyonları genellikle östaki borusunun, orta kulağı boğaz bölgesine bağlayan bir kanalın arızasının bir sonucudur. Östaki borusu dış kulak ve orta kulak arasındaki basıncı eşitlemeye yardımcı olur. Bu tüp düzgün çalışmadığında, orta kulaktaki sıvının normal drenajını önleyerek kulak zarının arkasında sıvı birikmesine neden olur. Bu sıvı tahliye edilemediğinde, kulakta akut otitis mediaya yol açabilecek bakteri ve virüslerin büyümesine izin verir. Östaki borusunun düzgün çalışmamasının bazı nedenleri şunlardır:

– Burun, boğaz ve östaki borusunun kaplamasının şişmesine ve tıkanmasına neden olabilecek soğuk algınlığı veya alerji (bu şişme, sıvıların normal akışını önler)
– Östaki borusunun malformasyonu

Dış kulak iltihabının belirtileri

Dış kulakta kaşıntının yanı sıra,sarı-yeşil renkli kötü kokulu akıntı

Kulak ve kulak yolunda kızarıklık ve şişlik
– Kulak derisinde pullanma ve döküntü
– Dış kulak yoluna dokunmak veya hareket ettirmek ağrıyı arttırı

Kulak iltihabının tedavisi

Belirtiler görünür görünmez hemen bir KBB doktoruna görülmelidir.Dış kılak iltihabının tedavisinde ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılmakta ve sonrasına iltihaba neden olan unsurlar ortadan kaldırılır.Ağrı kesicilerin yanı sıra antibiyotik,kulak damlalrı verilir.Peki bunların yanı sıra kulak iltihabına ne iyi gelir?

Kulak iltihabına ne iyi gelir

Sarımsak Suyu

Dış kulak iltihabında bitkisel tedavi yöntemlerinden biri sarımsak suyudur. Oldukça güçlü bir antibiyotik olan sarımsak, iltihabın kurumasına yardımcı olur ve iltihaba bağlı ağrının azalmasını sağlar. İltihap durumunda 1-2 diş sarımsağı ezip suyunu kulağınıza damlatabilirsiniz.

Soğan Suyu

Dış kulak iltihabında bir diğer etkili tedavi soğan suyudur. Soğan da tıpkı sarımsak gibi çok güçlü bir antibiyotiktir. İltihap durumunda çiğ soğan suyundan kulağınıza birkaç damla damlatın ve kulak çubuğu ile kulağınızı temizleyin. İltihap azalana kadar 1-2 gün boyunca işlemi tekrar edin.

Elma Sirkesi

Çok şifalı olduğuna inanılan elma sirkesi, dış kulak iltihabında oldukça etkilidir. Bir miktar elma sirkesini aynı miktarda su veya alkolle karıştırdıktan sonra bir parça pamuğu bu karışıma batırın. Pamuğu kulağınıza tıkaç şeklinde tıkayın. Yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra pamuğu çıkarın ve kulağınızın üzerine yatarak sıvının akmasını sağlayın.

Zeytinyağı

Birçok sağlık sorununun çözümünde etkili olan zeytinyağını dış kulak iltihabında kullanabilirsiniz. Kulak kirinin bakteri veya mantar kaparak östaki borusunu tıkaması sonucunda oluşan iltihabı, hafif ısıttığınız zeytinyağını kulağınıza birkaç damla şeklinde damlatarak kiri yumuşatabilirsiniz. Ardından bir kulak çubuğu yardımı ile temizleyebilirsiniz. Ancak çubuğu çok bastırarak kiri tekrar kuşağın içine itmemeye gayret edin.

Spread the love


Bir yanıt yazın