SALAM SOSİS TÜKETENLER DİKKAT
Salam sosis tüketenler dikkat

Salam sosis tüketenler dikkat
Salam sosis tüketenler dikkat

Salam sosis sucuk severlere üzücü bir haber geldi.260 binden kadını analiz eden araştırmacılar haftada ortalama 2 sosise denk gelen işlenmiş et tüketiminin meme kanseri riskinde yüzde 50 artışa sebep olduğunu buldular.
Salam sosis tüketenler dikkat

Kadın hastalıkları ve Tüp bebek uzmanı Op.Dr.Betül Görgen İngiltere Glasgow üniversitesi Sağlık ve Refah enstitüsünde yapılan araştırmalar hakkında şu bilgileri verdi:

Yeni bir araştırma sayesinde işlenmiş et tüketimindeki artışla meme kanseri riskindeki artışın bağlantılı olduğuna dair kanıtlara ulaşıldı.Araştırma sonuçlarına göre fazla kırmızı et tüketmek meme kanseri riskine sebep olmuyor.

İşlenmiş ve etler ve meme kanser

Dünya sağlık örgütü WHO 2015 yılında işlenmiş etlerin kolorektal kanser  riskini arttırdığını doğrularken

kırmızı eti “muhtemelen kanserojen” kabul ediyordu. Bu sonuçlar yapılan 800’den fazla çalışmaya dayanarak ortaya konuldu.

Önceki araştırmalar ayrıca, işlenmiş kırmızı etlerin göğüs kanseri riskini artırabileceğini ileri sürüyordu. Araştırmacılar, yeni çalışma ile bu ilişki hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalıştı.

40-69 yaşlarındaki 262 bin 195 kadına ait veriler araştırmaya tabi tutuldu. Göğüs kanseri tanısı konan toplam 7 bin 919 kadın, yedi yıl boyunca takip edildi. İşlenmiş et tüketimi en az olan kadınlarla günde en az dokuz gram işlenmiş et tüketenler karşılaştırıldığında, ikinci grubun yüzde 21 oranında daha fazla meme kanseri riski taşıdığı tespit edildi.

Sığır ve dana eti gibi kırmızı et yemekle meme kanseri riski arasında bir ilişki bulunamadı.

İŞLENMİŞ ET TÜKETENLERDE BEŞTE BİR ORANINDA ARTIŞ

Ardından araştırmacılar, analizlerini, kırmızı ve işlenmiş etlerin ve meme kanseri riskinin izlenmesine yönelik önceki 10 çalışmadan elde edilen sonuçlarla birleştirerek yapılan çalışmaları değerlendirdiler.

İşlenmiş et alımının postmenapozal meme kanseri riskini yüzde dokuz oranında arttırdığını ortaya koydular.”

Kaynak:sozcu.com.tr

Spread the love


Bir yanıt yazın