Mamografi çektirmek zararlı mı
Mamografi çektirmek zararlı mı
Meme kanserinde erken teşhis için en etkili tarama yöntemi mamografidir. Ancak mamografi çekimi sırasında radyasyona maruz kalma söz konusu olduğu için bazı kadınlar tarama yaptırmaya endişeyle yaklaşıyor. Peki bu yöntemin herhangi bir zararı var mı? Radyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Arif Akçay anlattı.

Mamografi; X ışını ray kullanarak memenin röntgenini çeken özel bir alettir. İki ayrı pozisyonda toplam dört adet film çekilir. Dozu stardartlara uygun mamografinin vereceği zarar çok fazla değildir. Dijital mamografi cihazlarında verilen ışın miktarı analog sistemlere göre daha da düşüktür. Mamografinin teoride ionizan ışın kullanan bir tetkik olduğu için kanseri tetikleme ihtimalinin mevcut olduğunu ancak bunun çok düşük oranda kaldığını söyleyen Radyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Arif Akçay, sözlerine şöyle devam etti:

Mamografi kanseri tespit etmede çok başarılı sonuçlar verdiği için yararı zararından çok daha fazladır. Günümüzde kullanılan mamografi cihazlarından alınan ışın dozu son derece düşüktür. Özellikle belli bir yaş grubundan sonra alınan bu ışının, meme kanserine neden olacak bir yönü yoktur.

Bir uçak yolculuğu sırasında alınan radyasyon dozuyla mamografiden alınan radyasyon dozu hemen hemen eşittir. Dolayısıyla bu çok düşük radyasyon dozunun hiçbir önemi yokken erken yakalanacak bir meme kanserinde hayat kurtaran bir rolü olacaktır. Bu yüzden kadınların mamografi tarama programlarından korkmamaları gerekir.”

Ne sıklıkla mamografi çekilmeli? 

Mamografi çekimi sıklığının, kadının taşıdığı riske ve yaşına göre değiştiğini söyleyen Akçay, “Eğer bir sorun yoksa 40 yaşından sonra 2 yılda bir, 50 yaşından sonra ise yılda bir çektirilmeli. Ama kadın risk grubundaysa, örneğin ailesinde meme kanseri varsa ailedeki en genç meme kanserli kadının yaşından 5 yaş önce tarama programlarına girmeli. Eğer kadın başka nedenlerden dolayı risk faktörü altındaysa mamografi sıklığı 40 yaşından sonra da yılda bir olmalı.

Mamografi çektirmek zararlı mı

Bu taramalar sayesinde kanser erken evredeyken teşhis edilerek hem tedavi süreci için geç kalınmıyor hem de daha başarılı sonuçlar elde ediliyor. Üstelik dijital mamografi cihazları ile çekim yapılırsa analog sistemlere göre daha düşük ışın miktarına maruz kalınacağı için kanseri tetikleme ihtimali de azalıyor” dedi.

Spread the love


Bir Cevap Yazın