Dil Üzerindeki Hangi Renk Hangi Hastalığın Habercisi
Dil Üzerindeki Hangi Renk Hangi Hastalığın Habercisi

Dil kaslardan oluşur ve mukoza tabakası ile kaplıdır.Dilin üzerinde papilla denilen kabarcıklar bulunur.
Ve bu kabarcıklar besinlerdeki tatlı,tuzlu,acı,ekşi, giibi lezzet duygularının algılanmasını sağlar.Dil üzerindeki bazı lekeler bazı hastlıkların habercisi olarak kabul edilir.

Pasli dil vücutta bazı hastalıkların habercisi olabilirken bazen de hiç bir hastalık olmadan da oluşabilir.Hastalık dil üzeinde farklı renkler ortaya çıkararak kendini gösterir.Paslı dil hastalığında dil,beyaz,sarı ,kahverengi ve siyah renklerde olabilir.Bunlar.

Dil Üzerindeki Hangi Renk Hangi Hastalığın Habercisi

Mor lekeler

Dil üzerinde mor noktalar,diyabet,cilt kanseri ve bağışıklık sistemi hastalıkları habercisidir.

Kırmızı lekeler

Dilinizin rengi parlak kırmızı ise B 12 vitamin eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.B12 eksikliği ise nörolojik sorunlardan bunamaya kadar pek çok soruna yol açabiliyor.

Beyaz lekeler

Mide ve bağırsaklarda oluşan gastrit,enteririt,,kolit,gartoenterit, gibi enfeksiyonların olduğunun belirtisidir.Ve bu bölgelerde yoğun miktarda bakteri ve mantar olduğunu gösterir.

Sarı lekeler

Dildes sararmanın yanı sıra dirsekler,dizler ,eller ve ayaklarda da sarı renk görülür.Bu belirtiler yüksek kolesterol seviyesinin,Habercisi olabilir.Kolesterol yüksekliğinin yol açtığı en önemli hastalıkların başında da kalp rahatsızlığı gelir.Ayrıca dilin ortasında bolunan sarı tabaka karaciğer rahatsızlığını gösterir.

Kahverengi lekeler

Kabızlık problemi bunun yanı sıra aşırı alkol tüketimi,sigara kullanımı dil üzerinde kahverengi leke oluşumunu oluşturur.

Yeşil lekeler

Antibiyotiklerin,hormonların ve bazı besin prepatlarının kullanımı dilde yeşil lekelerin oluşmasını sağlayabilir

Siyah lekeler

Bağışıklık sisteminin çok zayıflamış olduğunu işaret eder.Bağırsaklara yerleşmiş olan mantarların ürettiği aşırı toksik madde sebebi ile bağırsaklar tahrip olmuş demektir.

Mantarların ürettiği bu toksik maddeler önlenemediğinde ise kişi kolon kanserine yakalanır.

Dilde pas olmasına neden olan diğer hastalıklar,hormon bozuklukları,vitamin yetersizliği,menopoz sonrası eklemlerde zayıflama,kalbin sağ toplar damarında zafiyet, varis ve basur gibi damar hastalıklarıdır.

Yukardaki belirtiler sizde de varsa en yakın zamanda doktora gidip muayene olmalısınız.

Spread the love


Bir Cevap Yazın