Kalp hastalıklarının habercisi belirtiler nelerdir
Spread the love
Kalp hastalıklarının habercisi belirtiler nelerdir
Kalp hastalıklarının habercisi belirtiler nelerdir

Aterozkleroz yani damar sertliği en basit tanımı ile damar duvarında yağ birikmesidir.Ve genetik beslenme ,hareket gibi bir çok faktöün rol oynadığı ilerleyici bir hastalıktır.

Aterozkleroz kalp damarları ile vücuttaki bütün damarları etkiler.Kişiden kişiye öncelik sırası değişir.Damarlar dışında kalp kasını ve kalp kapaklarını etkileyen hastalıklar da kalp yetmezliği veya ritim bozuklukları olarak da karşımıza çıkabilir.

Tüm bu hastalıklar bazen bizlere gözle görülür şekilde sinyaller verebilir.Bunları erken fark etmek ise hastalığın seyrini yavaşlatmayı veya durdurmayı sağlayabilir.

Peki bunlar nelerdir?Kardiyoloji Dr.Öğretim üyesi Ceyhan Türkkan kalpte yaşanan rahatsızlıkların ciltte nasıl belirti gösterdiğini anlattı.İşte o belirtiler.

Kalp hastalıklarının habercisi belirtiler nelerdir

Yanakta kızarıklık

Yanaklarda kızarıklık:Kalp kapak hastalıklarında gözlenir ve hastalığın ilerlemiş olabilecğini gösterir.

Bacak kıllarında azalma:Aterozkleroz sonucunda bacak damarlarında darlıklar ve tıkanmalar bacaklara giden kan akımında azalmaya ve bacak kıllarında dökülmeye sebep olur.

Cinsel fonksiyonlarda azalma.:Sertleşme sorunu Aterozkleroz sonucu damar hastalığının belirtisi olabilir.

Dudaklarda morarma..:Özellikle doğuştan kalp hastalıklarında görülen bebeklik çağında ağlamakla artan ,ilerleyen yaşlarda efor sonucu belirlenen,kirli ve temiz kanın karışması sonucu dudaklarda morarma görülebilir.

Nabız atışlarında belirginleşme ve ya düzensizleşme:Kalp ritim bozukluklarında kalp kapak hastalıkları ile birlikte veya yüksek tansiyon sonucu görülebilir.

Saçlarda dökülme:Erken yaşta ortaya çıkan kellik mekanizması net olmasa da saç köklerini besleyen ince damarın yetersizliği sonucu olabilir.Bu da genel damar hastalığının belirtisi olabilir.

Bacak ve ayaklarda şişme:Her iki bacakta gerçekleşen bastırınca iz bırakan cildi geren bazen kaşıntıya sebep veren şişlikler kalp yetmezliğinin bulgusu olabilir.

Yanakta kızarıklık

Göz çevresindeki yağ birikintileri.:Yüksek kolesterol varlığında bazı kişilerde göz çevresinde düzensiz,sınırlı,sarımtırak renkli yağ birikintileri olabilir.

Bunun yanı sıra yağlanmış göbek,Bacaklarda şişlik ve ağrı da belirtiler arasında olabilir.

Milliyet.Pembenar.comBir Cevap Yazın