Karaciğer yağlanmasının belirtileri nelerdir
Karaciğer yağlanmasının belirtileri nelerdir
Karaciğer yağlanmasının belirtileri nelerdir

Daha çok 40-60 yaş arası görülen karaciğer yağlanması daha erken yaşlarda da görülebilir.Sarımsı bir cilt tonu bacak ve karın şişliği belirtileri ile kendini gösteren karaciğer yağlanmasında erken teşhis önemli rol oynuyır.

G astroenterolog Doç. Dr. Nurettin Tunç, karaciğer yağlanması hakkında bilgi verdi.Temel işlevi toksinleri uzaklaştırmak ve ve gıda besinlerini işlemek olan karaciğer vücudun en büyük iç organı ve 6 ayda bir olmak üzere kendini yenileme özelliğine sahip.Genelde toplumda 10 insandan birisinde karaciğer yağlanması göürülebiliyor.Karaciğer yağlanmasının belirtilerine gelince;
Karaciğer yağlanmasının belirtileri nelerdir

Sarı bir cilt tonu,bacak şişliği,karın şişliği,mide bulantısı,yorgunluk,iştahsızlık,zihin bulanıklığı ve karın ağrısı olarak hendini gösterebilir.

Karaciğer yağlanmasının en ciddi komplikasyonu karaciğer sirozu olarak biliniyor. Erken dönemde tedavi gerektiren karaciğer yağlanması, zaman içerisinde ilerleyerek yaş ve diyabet faktörüne bağlı siroz geliştirme olasılığını artırıyor. Karaciğer yağlanması sıklıkla metabolik sendrom ile seyrediyor. Metabolik sendrom da kalp hastalığı, kalp krizi için yüksek risk barındırıyor. Bu rahatsızlıkta uzman hekim desteği ile kilo verme; obezite, insülin direnci ve hiperlipidemi gibi durumların kontrol altına alınması ile iyileşme sağlanabiliyor.

Karaciğer yağlanması olan kişilerde akdeniz tipi beslenme öneriliyor.Taze meyve, sebze, balık, tahıl ve sağlıklı yağ tüketimini ön plana çıkaran Akdeniz tipi beslenme biçimi karaciğer yağlanması riskini azaltarak vücudun ihtiyaç duyduğu zengin protein, vitamin ve minerallerin bazı belirli besinler üzerinden karşılanmasını sağlıyor.

Spread the love


Bir yanıt yazın