Bağırsak tembelliğini bu sebzenin salatası yok ediyor
Bağırsak tembelliğini bu sebzenin salatası yok ediyor
Bağırsak tembelliğini bu sebzenin salatası yok ediyor

Akdeniz bölgesinin önemli yiyecekleri arasında olan Pırasa böbrekler ve sindirim sistemi için son derece faydalı bir sebze.

Bağırsak tembelliğini bu sebzenin salatası yok ediyor
Özellikle şiddetli kabızlık yaşayanlar için pırasa salatasının faydaları saymakla bitmez.Lahana,pırasa,kereviz,ıspanak gibi sebzelerin bol olduğu kış aylarında bu tür besinleri çok sık tüketmeliyiz.Dr.Fevzi Özgönül :Günümüzde kıymeti bilinmyen bir sebze de pırasadır dedi.Sağlık deposu bu sebze potasyum, kalsiyum, demir ve fosfor bakımından oldukça zengin. Aynı zamanda, bol miktarda A, B1, B2 C ve E vitamini içeriyor. Pırasa, bütün bu özelliklerinin yanında hem böbreklerin rahat çalışmasına yardımcı oluyor hem de içeriğinde bulunan taş oluşumunu engelleyici etkin madde sayesinde böbrek taşlarının oluşumunu da önlüyor” dedi.

Pırasanın faydalarını tek tek sıralayan Dr. Fevzi Özgönül sözlerini şöyle sürdürdü: “Pırasa, safra kesesinin düzenli ve rahat çalışmasını sağlar. İdrar söktürür. Şurubu göğsü yumuşatır, öksürüğü keser. İştahsızlığı giderir. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Romatizma, mafsal ağrıları, damar sertliği, böbrek hastalıkları, üremi ve idrar tutukluğunda faydalıdır. Suyu yüzdeki sivilce ve lekelere faydalıdır. Sinirleri kuvvetlendirir. Basur memeleri için faydalıdır. Arı sokmasında da kullanılır.

Pırasa salatasının yapılışına gelince: Pırasanın yeşil saplarını iyice yıkayın.4 parmak kalınlığında doğrayın.Ve bir kapta kaya tuzuyla ovun.Üzerine sıcak su döküp 5 dakika bekletin.Suyunu süzüp sonrasında limon ve zeytin yağı ekleyip salata şeklinde tüketin.

Spread the love


Bir yanıt yazın