Tiroit bezinin az ya da çok çalıştığını nasıl anlarız
Spread the love
Tiroit bezinin az ya da çok çalıştığını nasıl anlarız
Tiroit bezinin az ya da çok çalıştığını nasıl anlarız

Tiroit hastalıkları toplumda çok sık görülüyor.Her hangi bir hastalığa bağlı olduğu düşünülmeyen sinirlilik,çarpıntı,terleme,sıcağa tahammülsüzlük,huzursuzluk,obezite veya kilo alamama,gibi bir çok durum tiroit bezi ile ilgili olabiliyor.
Peki tiroit bezinin az çalışması nelere yol açar?Tiroit hastalığı nasıl teşhis edilir? Radyoloji ve Girişimsel Radyoloji Uzmanı Prof.Dr. Onur Sıldıroğlu anlattı.

Tiroit bezinin az ya da çok çalıştığını nasıl anlarız

İlerleyen yaşlarda tiroit bezi ile ilgili olabilecek belirtilerin sadece halk arsında değil doktorlar arasında dahi tiroit ezi ile ilişkisi olduğu akla gelmiyor.

Açıklanamayan yüksek kolesterol, eklem ağrısı, bağırsak alışkanlığında değişmeler, kalp yetmezliği, psikiyatrik problemler ve demans dediğimiz unutkanlık problemi sayılabilir.Hatta bu belirtilerin her biri tek başına bir bulgu olarak ta görülebilir.

 60 yaş üstü bireylerde bu saydığım durumlar genellikle ileri yaş hastalığı denilen dejenerasyon ve yaşlılığa bağlı semptomlar olarak değerlendirilir.

Hâlbuki altta yatan sorun basit olarak tiroit bezinin az çalışması yani hipotiroidiye bağlı olabilir.

Zayıf olmasına rağmen kötü kolesterol (LDL) seviyesi yüksek olanlarda; dejenerasyon olmadan özellikle bacaklarda oluşan eklem ya da kas ağrısı çekenlerde, geçmeyen kabızlık şikayeti olanlarda, kalp kasında güçsüzlük ve zayıf atıma bağlı kalp yetmezliği teşhisi konulanlarda, akciğerlerde ve bacaklarda ödem – su toplanması olanlarda, depresyon ya da psikoz gibi psikiyatrik problemleri olan halüsinasyon dediğimiz hayaller gören ve unutkanlık problemi yaşayarak yaşlılığa bağlı bunama zannedilen durumlarda tiroit fonksiyonlarına bakılmalı, hipotiroidi açısından araştırılmalı ve tiroit bezine yönelik ultrasonografi yapılmalı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir