Evde zencefil yağı nasıl yapılır
Spread the love
Evde zencefil yağı nasıl yapılır
Evde zencefil yağı nasıl yapılır

Zencefil yağı aynı bitkinin kök sapının damıtma işlemine tabii tutulması ile elde edilen yağdır.

Zencefil yağının faydalarına gelince:Doğal bir anti-inflamatuardır.Yapılan araştırma zencefil yağının eklemlerin akut iltihabını azaltmasına rağmen ,kronik iltihabı ortadan kaldırabildiğini söylüyor.
Ayrıca zencefil yağının buharını solumak mide bulantısını geçiriyor.Ayurveda tıbbına gör zencefil yağı korku,güven eksikliği gibi durumların giderilmesinde faydalıdır.

Saç büyümesini sağlar.Balgam söktürücü etkisi vardır.Astım,bronşit gibi solunum yolu sıkıntılarında etkilidir.Diş ağrısını gidermede kullanılabilir.

Evde zencefil yağı nasıl yapılır

Evinizde zencefil yağı yapmak için gerekli mazlemeler ise.

1 adet zencefil ve 1 bardak sızma zeytin yağı

İlk olarak zencefili yıkayın ve kurumaya bırakın.İyice kuruması için 1 gün bekletbilirsiniz.Ertesi gün zencefi,linizi bir kapta rendeleyin ve üzerine 1 su bardağı sızma zeytin yağı ekleyin.Fırına dayanıklı bir kaseye koyup orta derecede 80-100 arası olabilir 2 saat boyunca pişirin.

Sonrasında fırını kapatıp soğumaya bırakın.Son işlem olarak tülbentten ya da telsüzgeçten geçirin ve cam bir kavanoza koyun.Zencefil yağınızı kuru ve serin bir yerde 6 aya kadar muhafaza edebilirsiniz.Bir Cevap Yazın