TİROİD 5 HASTALIKLA ALARM VERİYOR

  • Post category:sağlık
  • Post comments:0 Yorum1

Uluslararası Tiroit Federasyonu Başkanı Ashok Bhaseen, tiroidin, beraberindeki hastalıklar ortaya çıkana kadar fark edilmediğini, ortaya çıktığında da tüm vücudu etkilediğini vurgulayarak, 5 önemli hastalığın altını çizdi:
“Tedavi edilmeden kalan tiroit rahatsızlıkları; ‘kısırlık’, ‘duygu durum bozuklukları’ ve ‘unutkanlığın’ yanı sıra ‘kalp ve damar hastalıkları’ ve ‘kemik erimesi’ gibi ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yılın kampanyası 5 hastalığa dikkat çekiyor. Birincisi tiroit kanseri. ‘Tiroit Boyun Kontrolü’ olarak adlandırılan kendi kendine muayene, nodüllerin erken tespitinde yardımcı olabilir. Neyse ki istatistikler, 10 nodülden sadece 1’inin kanser hücreleri barındırdığını gösteriyor. Tiroit kanseri, erken tespit edilmesi halinde, mükemmel bir iyileşme hızına sahiptir. Tiroit bezinin kendisi anormal bağışıklık sisteminin hedefi olabilir ve hashimoto tiroiditi veya graves hastalığı gibi rahatsızlıklara yol açar. Her iki rahatsızlığın tedavisi de, ömür boyu ilaç kullanımı gerektirmektedir.
Kapsamlı muayene şart
Tiroit fonksiyon bozukluğu sıklıkla kısırlığın gözden kaçan nedenidir. Eğer aile kurmayı planlayan kadınlar tiroit bezlerindeki bozukluğu fark etmezlerse, düşük, erken doğum ve çocuklarının gelişiminde ciddi problemler gibi risklerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Hipotiroit bireylerin depresyon ve kognitif bozukluk gösterme eğilimleri olurken, hipertiroidizm daha çok anksiyete ve depresyon ile ilişkilidir. Son olarak; hayatın her evresinde iyot, tiroit bezinin yeterli çalışabilmesi için kritik bir elementtir. Özellikle gebelik döneminde ve yeni doğan gelişiminde tiroit hormonu önemli bir rol oynar. Bir hekim tarafından gerçekleştirilecek muayene, iyot takviyesinin gerekli olup olmadığının ortaya çıkarılmasının en uygun yoludur.”
http://hayat.sozcu.com.tr/

Spread the love


Bir Cevap Yazın