HER DERDE DEVA YALANCI İĞDEYİ BİLİYORMUSUNUZ
Her derde deva yalancı iğdeyi biliyormusunuz

Her derde deva bu yalancı iğdeyi biliyormusunuz
Her derde deva bu yalancı iğdeyi biliyormusunuz

Yalancı iğde 1,5-3,65, metre yüksekliğinde ve dikenlerle kaplıdır.Bataklık alanlarda

Her derde deva bu yalancı iğdeyi biliyormusunuz

ve hatta çakıl üzerinde nehir kıyılarında  kümeler halinde yetişir.Yalancı iğde ağustos-eylül araındaki dönemlerde hasat edilir.Eylülden sonra C vitamini azaldığı için bu dönemlerde hasat edilmesi önerilir.
Yalancı iğde dikeni gıda sanayi,kozmetik,cilt bakım ürünleri,ormancılık ve eczacılıkta kullanılır.Özellikle karaciğeri sorunlarının tedavisinde,romatizmal hastalıklarda ve mide ülserinin tedavisinde çok etkilidir.

Yalancı iğde faydalar:

Yalancı iğde içerisindeki bol vitaminlerle enerji kaynağı olmasının yanı sıra kansızlık önleyizi,anti-inflamatuar,aynı zamanda obeziteye karşı tedavi durumlarında iştah azaltıcıdır.İyi bir koroner koruyucudur.Yaşlanma etkilerini azaltır.Yalancı iğde bol miktarda A,C,B1,B2 Ayrıca B6,B9 E,K,F vitaminleri, mikro fosforik kalsiyum,magnezyum,potasyum,demir ve sodyum barındırmaktadır. Krem ve losyonları Cilt bakımı için faydalıdır.  Yalancı iğde, karaciğer hücre arındırma ve iyileştirilmesi, karaciğer rahatsızlıklarını tedavi etmede etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Bu proteinler ve içerdiği karoten kanseri önlemede etkilidir. Ayrıca narkotik etkiler ile rahatlatıcı bir his verir.

Hazırlanışı
Yalancı İğde Meyve Yağı

Yalancı iğdenin taze meyveleri 150g meyve ve 150ml ayçiçek yağı 3 hafta boyunca oda sıcaklığında tutulur. Bundan sonra, tohum ezilir ve bir kez daha aynı oranda yağa yerleştirilir, sıcak bir yerde tutulur, iki gün sonra yüzeyindeki yağ alınarak başka kase içine taşınır. Bu yağ üç haftalık bir süre içinde günde üç kere 30 damla lokal yüzeylerde kullanılır. yarım litre Meyve yağı, bal ile karıştırılır ve yarım litre su ile meyve şurubu elde edilir. Homojenizasyon sonrası şurup buzdolabında saklanır. Bu şurup günde 4-6 tatlı kaşık olmak üzere olarak kullanılır.

Yalancı İğde Dikeni Yağı

Ayçicek yağı içinde 500gr iğde dikeninin üzerine bal dökülür ve ezilir, Bu karışım soğuk algınlığı, grip ve vücudun dirençli tutmak için her gün bir kaşık kadar alınır.

Yalancı İğde Dikeni Tentürü

yedi kaşık iğde dikeni bir şişeye konur ve 70 – 80 derece kadar ısıtılır, 250ml alkol üzerine dökülür, 15 gün boyunca yumuşamaya bırakılır, karıştırılarak ince bir elekten geçirilir. Bu tentür etkili bir dezenfektandır.

 

 

Spread the love


Bir yanıt yazın