Eklem ağrısı çekiyorsanız bu 6 yiyeceği yemeyin
Spread the love
Eklem ağrısı çekiyorsanız bu 6 yiyeceği yemeyin
Eklem ağrısı çekiyorsanız bu 6 yiyeceği yemeyin

Eklem ağrısı çekiyorsanız bu 6 yiyeceği yemeyin.Eklem ağrısı eklemin herhangi bir bölümünde ağrıya ve iltihaplanmaya neden olabilir.

Eklem ağrısı esas olarak artritgut,lupus,fibromiyalji,kırık veya çıkık kemikler,veya yaralanmalardan kaynaklanır.Eğer eklem ağrısı çekiyorsanız bazı yiyeceklerin eklem ağrınızı şiddetlendireceğini bilmelisiniz.Eklem ağrılarınızı hafifletmek istiyorsanız aşağıdaki 6 yiyecekten uzak durmalısınız.
Eklem ağrısı çekiyorsanız bu 6 yiyeceği yemeyin

1-Şeker ve tuz:Eklem ağrısı çekiyorsanız şeker ve tuz alınımını en aza indirmelisiniz.İşlenmişş şekerler iltihabı tetikler.Ve ayrıca kilo almanızı sağlar.Öte yandan tuz katkı maddeleri ve kimyasallar bakımından yüksektir ve vücudun sıvı dengesini bozar.Tatlılardan sodalardan,şekerlemelerden,işlenmiş gıdalardan kaçının.

2-Alkol:Alkol sadece karaciğeriniz için kötü değildir.Aynı zamanda eklemleriniz üzerinde de olumsuz bir etki yaratır.

3-Kırmızı ve işlenmiş etler:İşlenmiş ve kırmızı etler nitrat ve pürin içerirler.Bu iki kimyasal vücutta iltihaplanmaya ve ağrıya neden oluır.Sadece iltihabı tetiklemekle kalmaz ,kanser hücrelerinin oluşumunu destekler.

4-Süt ürünleri:Süt ürünleri ise çoğu insan için oldukça enflamatuar bir besindir.Ancak bir çok insan bunun farkında değildir.Süt ürünleri iltihapları tetikler.Bu nedenle süt ürünlerinden uzak durmalısınız.

5-Rafine karbonhidratlar:Rafine karbonhidratlar,Beyaz pirinç,beyaz un,patates,ve bir çok tahıl gibi rafine karbonhidratlar kronik durumlara ve obeziteye neden olur.Ayrıca yüksek glisemik indekse sahiptirler ve iltihaplanmaya sebep olurlar.

6-Mısır yağı:Yer fıstığı ,soya ve üzüm çekirdeği yağı tüketmekten kaçının.Çünkü bunlar ,iltihaplanmaya neden olurlar.Fındık,kabak çekirdeği,keten çekirdeği ve zeytinyağı gibi omega-3 asitleri bakımından zengin yağları tüketin.Bir Cevap Yazın