BU SUYU İÇİN GRİP OLMAYIN
Bu suyu için grip olmayın
Bu suyu için grip olmayın

Kuru baklagiller B grubu vitaminleri içerdiğinden,önemli enerji kaynağı,posa içeriği yüksek olduğundan dolayı kış aylarında da tüketilmelidir.Kış aylarında soğuk algınlığından ve gripten korunmanın bir yolu da şalgam suyudur.Gribin ilacı şalgam.
Şalgamın yararları saymakla bitmez.Ayrıca yaz-kış içilmesi gereken şalgam suyunun faydaları ise:

Bu suyu için grip olmayın   

Bağışıklık sistemini güçlendirir,Gribe yakalanmayı önler,Bağırsak hareketlerinin artmasını sağlayarak kabızlığı önl er.Kilo verdirir.İyi bir anti-oksidandır. Şeker hastalarının tüketmesinde hiç bir sakınca olmadığı gibi kolesterol sorunu olanların bolca tüketm esi ve suyunu içmesi önerilir.Anne sütünü arttırır.Laktik asit içerir ve sindirimi    kolaylaştırır.B grubu vitaminleri,fosfor,potasyum,kalsiyum içeriği sayesinde stresi önler sinirleri yatıştırır.

Mide ve karaciğere faydalıdır.kemik ve dişleri güçlendirir.Kalp damar ve göz sağlığı için faydalıdır. Böbrek kumu ve taşının düşmesine yardımcı olur, idrar söktürücüdür. * Apse, dolama, kan çıbanı, donma, ergenlik sivilcelerinde tedavi edici etkisi vardır. * Egzamaya iyi gelir. * Boğaz iltihabına iyi geldiği saptanmıştır. * Kansızlık için idealdir. Yaprakları da kalsiyum demir, bakır ve iyot içerir. * Şalgam suyunun tüketilmesi, yapımında kullanılan tuz nedeniyle, tabii ki hipertansiyonu olan bireylerde sakıncalı olabilecektir.

Beslenmenin önemi kış aylarında da göz ardı edilmemelidir. Bize düşen, metabolizmamızı en doğru ve en iyi şekilde korumak ve güçlendirmektir. Bunun en etkili yollarından biri yeterli ve dengeli beslenmedir. Özellikle enfeksiyonlara karşı daha duyarlı olan çocuklar, gebeler ve yaşlılar için beslenme daha da önem taşır. Yeterli ve dengeli beslenme gün içinde her besin grubundan yeterli miktarda almakla sağlanır. Böylece ihtiyacımız olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri de almış oluruz.

Kış aylarında sağlıklı beslenebilmek için haftalık besin programı yapılırken aşağıda sıralamış olduğumuz besinlere özen gösterelim: 1.) Haftada 3 kez kuru bakliyat tüketelim. 2.) Haftada 2 gün balık tüketelim. 3.) Haftada 2-3 gün kırmızı et tüketelim. 4.) Haftada 2 gün beyaz et tüketelim, soğuk kış günlerinde yenen balık bağışıklık sistemimizin kuvvetlenmesine yardımcı olacaktır. 5.) Haftada 7 öğün sebze tüketelim ve bunlara her gün gereken kadar ekmek, yoğurt, meyve, peynir, süt ve salatalar ekleyelim.

Spread the love


Bir Cevap Yazın