doğal sivilce maskeleri

  • Post category:maskeler
  • Post comments:0 Yorum1

 
Sivilceler genellikle en çok yüz bölgesinde çıksa da boyun, omuz, göğüs ve sırtı da etkiler. Hormonal değişimlerin olduğu dönemlerde de sivilcelerin oluşumu artış gösterir. Örneğin  adet döngüsü sırasında genç kızlar ve kadınların ortak problemi sivilcelerdir. Bunun yanında  hamile kadınlarda da sivilce problemi görülmektedir. Hormonların yanında bakteriler, kalıtımsal özellikle ve kullanılan bazı ilaçlar sivilcelere neden olabilir. Sivilceler hoş bir görünüme sahip değildir ve sivilce problemiyle uzun süre karşı karşıya kaldığınızda özgüven sorunları yaşamaya başlamanız kaçınılmazdır. Dermatologlar sivilce tedavisinde çeşitli ilaçlar önerirler. Bunun yanında sivilce maskesi kullanarak sivilcelerinizi azaltabilir ve ortadan kaldırabilirsiniz.

Sivilce maskesi tarifleri

E vitamini ile sivilce maskesi

 

Kapsül

E vitamini

 

Bal
Limon suyu
E vitamini yağı
Karbonat
Yumurta akı

1

1’er çay kaşığı limon suyu bal ve E vitaminini karıştırın. Tüm yüz üzerine uygulayın. Yaklaşık 10 dakika yüzünüzde bekletin ve ardından ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Bu sivilce maskesini her gün uygulamanızda fayda olacaktır. Bal aynı zamanda bir mineral kaynağı olduğu için cildinizi besleyecektir.

2

Bir miktar karbonat, su ve limon suyunu karıştırarak bir macun elde edin. Elde ettiğiniz bu macunu yüzünüze sürün. Bir ya da iki dakika orada bırakın. Sonra durulayın ve yüzünüzü kurulayın.

3

Bir yumurtanın akına birkaç damla limon suyu koyun. Birkaç damla da E vitamini suyu ekleyerek tüm malzemeleri iyice karıştırın. Elde ettiğiniz sivilce maskesini yüzünüze sürün. Yaklaşık 10 15 dakika sivilce maskesini yüzünüzde bekletin ve ardından sıcak su ile yıkayın.

4

Dilerseniz tek başına E vitamini yağı da kullanabilirsiniz. E vitamini yağı sivilce tedavisinde gerçekten çok etkilidir. Yağlanmayı engellediği gibi kesik ve yaraları da hızlıca iyileştirir.

Aspirinli sivilce maskesi

 

Aspirin

Aspirin

 

4 adet aspirin
Jojoba yağı

1

1/2 çay kaşığı jojoba yağını bir kaseye alın. Cildiniz aşırı yağlıysa bu maskede jojoba yağı kullanmalısınız. Eğer cildiniz normalse o halde jojoba yağı yerine su kullanmalısınız. Suyun miktarı 1 çay kaşığı olmalıdır.

2

Sıcak su ile büyük bir cam kaseyi doldurun. Büyük cam kasenin içine küçük cam kaseyi yerleştirin. Suyun ısısı küçük cam kase içinde malzemeyi yumuşatmak için yardımcı olacaktır.

3

Bir çatal ile dört aspirini ezin. Küçük bir cam kaseye ezilmiş aspirini ekleyin ve bir kaşık ile birlikte malzemeyi karıştırın.Karışım bir pürüzsüz bir macun halini alana kadar karıştırmaya devam edin.

4

Elde ettiğiniz sivilce maskesini 15 dakika boyunca yüzünüzde bırakın ve durulayın.

Maskeyi dilerseniz bal ile de yapabilirsiniz;

1

Bir kabın içerisine 6 ila 8 adet aspirin koyun. Aspirinlerin üzerine birkaç damla su ekleyin. Kalın bir hamur elde etmek istediğimiz için su çok fazla olmamalıdır.

2

Elde ettiğiniz aspirin hamurunun üzerine bal katın. Tüm malzemeleri iyice karıştırın.

3

Öncelikle yüzünüzü yıkayın ve kurulayın. Yüzünüze bal ve aspirin karışımını tamamen yedirin. Göz çevresi ve dudaklara sürmekten kaçının.

4

Maskeyi 15 ila 20 dakika kurumaya bırakın.

5
Yavaşça dairesel hafif hareketlerle su kullanarak maskeyi çıkarın. Temiz bir havluyla hafifçe yüzünüzü kurulayın.

Portakallı sivilce maskesi

 

Portakal

Portakal

1

Olgun bir portakal kabuğunu soyun. Mümkün olduğu kadar büyük parçalara ayırın.

2

Sivilcelerden etkilenen bölgelerde portakal kabuğu koyun. Bu yöntem yüz, sırt ve omuzlar üzerinde kullanılabilir. Portakal suyu asitliği sivilceleri kurutur ve oldukça etkili bir sivilce maskesidir.

3

Bu uygulamayı sivilcelerinizin şiddetine bağlı olarak günde birden fazla uygulayabilirsiniz. En fazla günde 3 kez olmak kaydıyla portakallı sivilce maskesini her gün düzenli olarak uygulayın. Sadece sabırlı olun ve pes etmeyin.

4

Portakallı sivilce maskesini gerektiğinde yeniden uygulayın. Sivilce tedavisi bazen çok uzun süreleri alabilir. Sivilceleriniz ortadan kaybolduktan sonra tekrar çıkabilirler. Sivilceleriniz çıktığı zamanlarda sivilce maskesini tekrar uygulayabilirsiniz.

5

Bununla birlikte portakal yemeyi de ihmal etmeyin. Sağlıklı, dengeli bir beslenme sivilcelerden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeniz önemlidir. Özellikle portakal yemek sivilcelerinizin kaybolması için etkili sonuçlar elde etmenizi sağlar.

Ballı sivilce maskesi

Bal kavanozu

Bal

1

Yumuşak bir temizleyici ile yüzünüzü yıkayın ve kurulayın. Balı uygulamadan önce yüzünüzün temiz olması gerekir. Düzenli olarak her sabah kalktığınızda ve yatmadan önce yüzünüzü yıkayın.

2

Bazı insanların bala alerjisi vardır. Bu nedenle balı sürmeden önce cildinizin küçük bir kısmında test etmeniz gerekir. Balı az bir miktar cildinize koyun ve birkaç dakika bekletin. Eğer herhangi bir reaksiyon yoksa ballı sivilce maskesini uygulayabilirsiniz demektir.

3

Öncelikle avucunuza bir miktar bal alın ve ellerinizi ovuşturarak balı hafifçe ısıtın. Balı sıcak su dolu bir kaseye yerleştirerek de ısıtabilirsiniz. Balın ılık olması yüzünüze daha iyi işlemesini sağlar.

4

İnce bir tabaka halinde sivilceli bölgeye balı sürün.

5

En az 15 dakika bekleyin. Bal gözeneklerinize derinlemesine işler. Balın antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri vardır. Dilerseniz ballı sivilce maskesini daha da uzun süre cildinizde tutabilirsiniz.

6

Ilık su ile maskeyi durulayın. Daha iyi sonuçlar için, ılık bir duş sırasında yüzünüzü durulayın.

Sivilceleri geçiren ilginç yöntemler

Karbonat

Karbonat ölü cilt hücrelerini ortadan kaldırmak ve sivilcelerinizi geçirmek için kullanılabilir. Karbonatın üzerine biraz su ekleyerek bir hamur elde edin. Sivilcelerinizin üzerine bu hamuru uygulayın ve birkaç dakika bekletin. Ardından yüzünüzü yıkayın ve kurulayın.

Diş macunu

Sivilcelerinizden hızlı bir şekilde kurtulmak istiyorsanız diş macununu deneyebilirsiniz. Bir miktar diş macununu sivilcelerinizin üzerine sürün. Ardından üzerini kapamak için bir yara bandı kullanın. Bu uygulamayı gece yapabilirsiniz. Sabah kalktığınızda yüzünüzü yıkayın ve temizleyin.

Vicks Vapo Rub

Vicks Vapo Rub

Vicks Vapo Rub

Vicks Vapo Rub kış günleri bizi soğuk algınlığından kurtaran en büyük yardımcımız. Vicks’in ayrıca sivilce tedavisinde işe yaradığını biliyor muydunuz? Sivilcelerinizden kurtulmak için Vicks Vapo Rub’ı sivilcelerinizin üzerine sürebilirsiniz.

Poşet çay

Aşırı kaynar olmayan ama sıcak poşet çayı sivilcelerinizin üzerine kompres yapın. Bu uygulamayı gün içerisinde birkaç kez tekrar edebilirsiniz.

Yulaf Ezmesi

Bir tabak yulaf ezmesini karıştırın ve soğumasını bekleyin. Sivilceli bölgelerin üzerine sürün ve temiz nemli bir bez veya tülbentle üzerini örtün. 15 dakika beklettikten sonra yıkayın. Bu uygulamayı bir hafta boyunca her gün tekrarlayın.

Sarımsak

Sarımsak kokusu nedeniyle endişe verici olabilir, ancak sarımsağın sivilce gibi cilt düzensizliklerinin tedavisinde çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Doğrudan mevcut sivilce üzerine günde üç kez sarımsağı sürebilirsiniz. Sarımsağı ikiye ayırın ve sivilcelerinizin üzerine sürtün. En iyi sonuçları elde edebilmek için uygulamayı her gün düzenli olarak yapın.

Vitamin ve Mineral Bakımları

Niasin, A vitamini ve E vitamini kullanımı sivilce tedavisinde etkili olabilir. Bu vitaminleri eczaneden edinebilirsiniz. Dilerseniz genel vücut sağlığınızın artması için kompleks bir vitamin kullanabilirsiniz.

Çinko takviyeleri almak bazı insanlar için bir başka etkili yöntemdir. Çinko takviyeleri kapsül ve tablet şeklinde bulunur.

Patates

patates

patates

 

Orta boyda bir patatesin kabuklarını soyun. Patatesi küçük parçalar halinde doğrayın. Patatesin içerdiği asitler ciltteki bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Doğradığınız parçaları sivilcelerinizin üzerine koyun ve 5 10 dakika bekletin. Dilerseniz patatesi blenderda püre haline getirerek yüzünüze sivilce maskesi olarak uygulayabilirsiniz. Patatesleri kaldırdıktan sonra ılık su veya nemli bezle cildinizi temizleyebilirsiniz.

Sivilceli ciltler için

Beslenme

Cildinizi esnek ve canlı tutmak için sağlıklı yiyecekler yiyin. Cildinizi sivilcelerden uzak tutmak için sivilce yapan yiyeceklerden uzak durun ve beslenme düzeninizden aşırı yağlı ve şekerli gıdaları kaldırın. Özellikle trans yağlar içeren yiyecekleri tüketmeyin. Yiyeceklerinizde zeytinyağı kullanın. Bol bol su tüketin ve kafeinli gıdalardan kaçının.

Egzersiz

Aslında her gün yarım saat egzersiz yapmak genel bedensel sağlık için çok etkilidir ama günümüz yaşam koşullarında maalesef egzersiz yapmaya fırsatımız pek olmuyor. Bu nedenle en azından haftada üç kez toplamda yarım saatlik egzersizlere günlük temponuz içinde yer verin. Yarım saatlik kardiyo egzersizleri yapabileceğiniz gibi eğer uygun bir lokasyondaysanız deniz kenarı yada ormanda yürüyüş yapmak da etkili bir seçim olacaktır.

Sağlıklı Yaşam

Sigara ve alkolü bırakın. Sigaranın erken yaşlanma ve kırışıklıklara neden olduğu kanıtlanmıştır. Sivilceli ciltler için gereken su alkolle birlikte cildinizden kaybolur. Alkolün cilt üzerinde son derece olumsuz etkileri vardır.

Cilt Bakımı

Kendi cilt tipinize uygun bir cilt bakımı planı hazırlayın. Cilt bakımı nasıl yapılır adlı makalemizde kendi cilt tipinize uyguncilt bakımını bulabilirsiniz. Cildinizin aşırı yağ üretmesini önlemek için yumuşak bir temizleyici ile günde iki kez cildinizi temizleyin. Cildiniz kendiliğinden yağlansa bile yağ içermeyen bir nemlendirici kullanmanız şarttır.

Sivilce kürleri

Yüz maskesi

Sivilce maskesi

Diş macunu

Sivilcelerinizin şişliğini azaltmak için ve onları kurutmak için diş macunu iyi bir seçim olacaktır. Sivilcelerinizin üzerine bir miktar diş macunu sürün. Kullanacağınız diş macunu jel formda olmalıdır. Sabah kalktığınızda şişliklerin indiğini göreceksiniz.

Nane suyu

Her gece yatmadan önce yüzünüze taze nane suyu uygulayın. Nane suyu sivilce tedavisinde kullanıldığı gibi aynı zamanda böcek sokmaları, egzama, uyuz ve diğer deri enfeksiyonlarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Limon Suyu

Sivilceli bölgeye taze limon suyu sürün ve bütün gece açık bırakın.Sabah, sadece ılık su ile sivilceli bölgeyi yıkayın. Bu tedavi aynı zamanda yüzünüze sağlıklı bir ışıltı verir. Hassas ciltlere sahip kişilerin limon suyu kullanması sakıncalı olabilir.

Bal ve Tarçın

 

tarçın

tarçın

3 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı toz tarçını karıştırın. Karışımı sivilcelerinizin üzerine sürün. Ertesi sabah kalktığınızda ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Bu uygulamayı 2 hafta boyunca her gece yapın.

Buz torbası

Şişliği azaltmak için gece ya da yatmadan önce sivilceli bölgelere buz torbası uygulayın. Sabah uyandığınızda sivilce şişkinliklerinin indiğini göreceksiniz.

Kaşıntılı sivilce tedavisi

Kaşıntılı sivilceler rahatsız edici ve utandırıcı olabilir. Sivilcelerin kaşınmaya başlamasının çeşitli nedenleri vardır. Sivilcelerinizi kaşıdığınızda çoğu zaman geçici bir rahatlama elde edebilirsiniz, ancak daha kalıcı bir rahatlama için sivilceleri tamamen ortadan kaldırmanız gerekmektedir.

1

Sivilcelerin kaşıntılı olmaya başlamasının en temel nedeni sivilceli bölgenin çok fazla yıkanmasıdır. Sivilceli kişiler genellikle sivilceli bölgelerini yıkama eğilimdedir. Aslında bu bir ölçüde doğrudur çünkü sivilce aynı zamanda bakteri ve kirden kaynaklanır. Ancak sivilcelerin yıkanmasının da belirli bir sınırı olduğunu unutmamalısınız.

Sivilcelerin aşırı şekilde yıkanması aşırı kuruluğa ve buna bağlı olarak da kaşıntıya neden olabilir. Sivilceli bölgeleri kaşıdığınızda sivilcelerde yer alan bakteriler daha fazla alana yayılacaktır. Bu da sivilcelerin artışına neden olmaktadır.

2

Sivilceli bölgeyi yıkamak için her zaman kaliteli bir cilt temizleme ürünü kullanın. Cildinizi tahriş etmeden temizleyin. Sivilcelerinizi kaşımak isterseniz kulak temizleme çubuğu kullanın.

3

Makyaj malzemeleri ve çeşitli kozmetik ürünler cildinizi tahriş edebilir. Sivilceli ciltler tahriş edilmemelidir. Bu nedenle bir süre makyaj yapmamanız daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca makyaj yapmak gözeneklerinizin uzun süre kapalı kalmasına neden olacağından özellikle sivilceli ciltler için makyaj sakıncalı olabilmektedir.

4

Yeni bir akne ürünü kullanırsanız bu bazen sivilcelerin kaşınmaya başlamasına neden olabilir. Sorun devam ederse muadil farklı bir ürün deneyebilirsiniz.

Çok fazla ısı da sivilcelerin kaşınmasını tetikleyebilir. Terlemek de sivilcelerin kaşınmasının bir diğer nedenidir. Eğer terlerseniz terinizin üzerinizde kurumasına izin vermeden hemen bir duş alın.

5

Stres sivilce oluşumunun ve sivilcelerin kaşınmasının bir faktörüdür. Aslında stres ve sivilce arasında net bir bağlantı bilimsel açıdan kanıtlanmamıştır ancak halk arasında genel kanıya bakılırsa stresin bu etkisi dikkate alınmalıdır. Meditasyon ve egzersize yönelerek stresten uzak bir yaşam sürmeye çalışmanız sivilcelerin de sizden uzaklaşmasına yardımcı olabilir.

 

Sivilceler için cilt temizliği

 

yüzünü yıkayan kadın

sivilceler için cilt temizliği

Sivilce sorunu ergenlik döneminde kendini gösterir ve 20’li yaşlara kadar devam eder. Bazı kişilerde ise bu sorun sadece bu zamanı kapsamakla kalmaz orta yaş ve ileri yaşlarda da sivilce sorunu devam eder. Cildin aşırı yağlı bir yapıya sahip olması ve gözeneklerin iyice temizlenmemesinden dolayı oluşan gözeneklerin bakteri kapması ve kapanması sivilcelerin en önemli nedenleri arasında yer alır.

1

Hafif, aşındırmayan, boya ve parfüm içermeyen cilt temizleyicisi ile günde iki kez cildiniz temizleyin. Aşırı terleme sonrası da cilt temizliği ihmal edilmemelidir. Deodorantlar ve alkol içeren cilt ürünleri ki bunlar genellikle cildinizi tahriş eder sivilcelerinizin kötüleşmesine neden olabilir. Dolayısı ile mümkün olduğu kadar doğal ürünler kullanmaya dikkat etmelisiniz.

2

Cildinizi aşındırmanız sivilcelerinizi arttırabilir çünkü bakteriler bu şekilde yayılabilmektedir. Bu nedenle cilt temizliği sırasında bir bez veya temiz bir sünger kullanabilirsiniz. Örneğin vücut üzerindeki sivilceli bölgeleri kabak lifiyle temizlemeye çalışmak sakıncalı bir davranış olacaktır.

3

Sivilceli bölgelerin temizlenmesi önemlidir ancak bazı kişiler sivilcelerin kuruması için ciltlerini fazla yıkarlar. Bu da gözeneklerin fazla kurumasına ve tahrişe neden olabilmektedir. Her ne kadar fazla yıkama sivilceleri kurutsa da aynı zamanda sivilcelerin şiddetlenmesine neden olabilirsiniz. Bu nedenle cildinizi aşırı yıkamaktan kaçınmalısınız.

4

Saç spreyi, saç köpüğü gibi saç şekillendirme ürünleri kullandıktan sonra saçlarınızı yıkamalısınız. Saçlarınız yağlıysa, saçınıza uygun bir şampuan seçimi yapmaya özen gösterin.

5

Cildinizin tahriş olması sivilcelerinizin çıkma olasılığını artırır, bu nedenle sivilcelerinizi sıkmayın. Sivilceleri sıkmak ayrıca potansiyel sivilce izlerine ve cilt üzerinde çukurlaşmalara neden olur.

6

Sivilcelerinizi iyileştirmek için günlük olarak çay ağacı yağı kullanabilirsiniz. Bir kulak çubuğunu çay ağacı yağına batırın. Çay ağacı yağı cilde direkt olarak uygulamak için fazla ağırdır. Bu nedenle kulak çubuğunu çay ağacı yağına batırdıktan hemen sonra suya batırın ve bu karışımı sivilcelerinizin üzerine uygulayın. Çay ağacı yağı etkili bir sivilce tedavisi sağlar.

7

Sivilceli alanlarda sürtünmeyi en aza indirin. Şapka, gözlük, dar giysiler veya cildi tahriş edebilecek kumaşlardan üretilmiş kıyafetler sürtünmeyi arttırır ve sivilcelerinizin iyileşmesini geciktirebilir. Ayrıca yeni sivilce oluşumunu da tetikler. Bu nedenle en azından sivilce tedaviniz sırasında bu tarz kıyafetler giymekten kaçının.

8

Alkol içeren sıkılaştırıcı ürünlerden kaçının. Bu ürünler genellikle cildinizin daha fazla yağ üretmesine neden olur ve cildinizde aşırı kurumaya sebep olabilir.

9

Gözeneklerinizin temiz kalması çok önemlidir. Güneş kremleri gözenekleri tıkayabilir ve sivilcelerinizin artmasına neden olabilir. Yağsız veya nonkomedojenik olarak etiketlenmiş güneş koruyucu kremleri kullanın.

10

Eğer cildiniz kirlenir veya yağlanırsa  yumuşak bir temizleyici ile yüzünüzü yıkayın.

11

Elleriniz kirliyken veya sivilcelerinize dokunduktan sonra cildinize ellerinizi değdirmeyin. Ellerinizi de her daim temiz tutun ki sivilceleriniz artmasın.

eciltbakimi.com

Spread the love


Bir Cevap Yazın