Çiğ tavuğu yıkamayın
Çiğ tavuğu yıkamayın

Çiğ tavuğu yıkamayın ‘!Tavuk eti pişirmeden önce yıkanır mı?Bu soru özellikle son zamanlarda çok fazla sorulmaktadır.Bunun cevabına gelirsek cevabı:Hayır.

Çiğ tavuğu yıkamayın
Yani tavuk eti pişirmeden önce yıkanmaz.Bunun nedeni ise bakteri riski imiş.,Peki tavuk neden yıkanmaz?Sizler için araştırdık ve cevabı paylaşıyoruz.Hem USDA, hem İngiliz Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) tavuğun yıkanmamasını tavsiye ediyor.
Çünkü tavuğu yıkamak, tavuktaki zararlı bakterileri mutfaktaki diğer yiyeceklere veya mutfak eşyalarına yayabiliyor.Pek çok insan çiğ tavuğu yıkaması gerektiğini düşünüyor ama buna gerek yok. İyice pişirirseniz üzerindeki mikroplar ölür!

🇺🇸USDA’nın 2019’daki araştırması ise tavuğun yıkandıktan sonra yüzeyler etkili bir şekilde temizlenmediği ve sterilize edilmediğinde bakterilerin çok kolay yayılabileceğini gösteriyor.

Çocukların,yaşlı ve yetişkinlerin ve bağışıklık sistemi zayıf olanların özellikle risk altında olduğunu unutmayın.Bu bakteriler mutfağınıza yayıldığı için çiğ et ve kümes hayvanlarını yıkamak yıkamak ve durulamak bu riski arttırabilir.Bunun yanı sıra bu çiğ yiyecekleri elledikten sonra da 20 saniye boyunca ellerinizi yıkamamakta aynı şekilde risk teşkil etmektedir.

Spread the love


Bir Cevap Yazın