Bu 6 Yiyecek Beyin Sağlığına Zarar Veriyor


Spread the love
Bu 6 Yiyecek Beyin Sağlığına Zarar Veriyor

Beyin sağlığına zarar veren yiyecek!Nelerdir biliyor musunuz?

Bu 6 Yiyecek Beyin Sağlığına Zarar Veriyor

1-Trans yağlar

Uzmanlara göre yüksek miktarda trans yağ içeren yiyecekleri tüketmek beyin sağlığına zarar veriyor.Unutkanlığa,zihinsel zayıflığa ve Alzheimer’e sebep oluyor.

2-Mineral takviyesi

Mineral sağlığımız için büyük önem taşıyor.Minerallerden de özellikle bakırı çok fazla tüketmek beyin hücrelerinde hasara sebep oluyor.

3-Şekerli içecekler

Şekerli içecekleri tüketmek bunamaya ve dip 2 diyabete sebep olabiliyor.

4-Civa içeren balıklar

Balık tüketimi beyin sağlığı için çok faydalıdır.Çünkü omega 3 içerirler.Ancak bazı balık türleri yüksek oranda civa içerirler.Somon,sardalya,karides,uskumru gibi düşük civalı deniz mahsüllerini tercih etmelisiniz

5-Rafine karbonhidratlar

Bir çoğumuz rafine edilmiş karbonhidratın kan şekeri seviyelerini yükselttiğini biliyor.Rafine edilmiş karbonhidratlar beyin fonksiyonunuzu azaltan yüksek glisemik indekse sahiptir.Ve glisemik yükü yüksek bir öğün ise yetişkinlerde ve çocuklarda beyin işlevini bozabiliyor..Karbonhidrat ihtiyacınızı işlenmemiş gıdalardan almalısınız.

6-Tatlandırıcılar

Aspartam bir çok içecekte bulunan bir çeşit yapay tatlandırıcıdır.Diyet kolalarda ,kalorisi yüksek ve şeker içermeyen içeceklerde,şekersiz dondurmalarda,tatlılarda bulunur.

Uzmanlara göre Aspartam, beyindeki hücrelerin zarar görmesi ile oluşan oksidatif stresin oluşmasına sebep oluyor.

Kaynak.Milliyet.com.tr.Bir Cevap Yazın