VÜCUDUNUZDA BU ŞEKİL KIZARIKLIK OLURSA DOKTORA BAŞVURUN
vücudunuzda bu şekil kızarıklık olursa hemen doktora başvurun
vücudunuzda bu şekil kızarıklık olursa hemen doktora başvurun

Vücudunuzda bu şekil kızarıklık olursa doktora başvurun
Eğer vücudunuzda bu şekil bir kızarıklık olursa hemen doktora başvurun.Sebebi ise içimizdeki sessiz katil olarak bilinen ‘‘Lyme hastalığı

VÜCUDUNUZDA BU ŞEKİL KIZARIKLIK OLURSA DOKTORA BAŞVURUN

Dışarı çıktığımızda sadece güneş ışınlarından korunmak için kıyafetlerimize dikkat etmiyoruz.Bu tedbir aynı zamanda kene ısırığına karşı da bir önlem.Kene ısırması Lyme hastalığına sebep oluyor,genelde Ixodes ricinus türü kenelerin ısırması ile ortaya çıkan hastalık uzun dönemde insanda uzun yıllar etkili olabilecek sağlık problemlerine sebep olabiliyor.Kısa dönemde ise çok sinsi çok korkutucu ve büyük sorunlara yol açabiliyor.Hastalık özellikle merkezi sinir sistemi, deri, kalp ve eklemleri etkiliyor. Hastalık erken evrelerinde teşhis edildiğinde  kolay tedavi edilebiliyor.Lyme hastalığının en yaygın belirtilerinden biri birkaç gün içinde ısırılan bölgenin etrafında oluşan kızarıklıklar.Ayrıca Tehlikesiz şekilde keneden nasıl kurtulursun başlıklı yazımıza buradan bakınız.

Ama her kene ısırması bu kızarıklıkla sonuçlanmıyor. İlk belirtiler halsizlik, ateş, eklem ağrısı.Radyal şeklinde oluşan kızarıklıkla bakteri ısırığın dışına yayılmaya başlıyor. Kene ısırmasının %70 ila %80’i bu şekilde görünüyor. Bu dikkat edilmesi gereken bir belirti.

Spread the love


Bir yanıt yazın