UZMANLAR UYARIYOR LED IŞIKLARINA DİKKAT
Uzmanlar uyarıyor led ışıklarına dikkat

Uzmanlar uyarıyor led ışıklarına dikkat
Uzmanlar uyarıyor led ışıklarına dikkat

İngiltere de buluna Exeter üniversitesinin araştırmalarına göre LED ışıklandırmalar göğüs ve Prostat kanseri riskini arttırıyor.

Uzmanlar uyarıyor led ışıklarına dikkat

Cep telefonlarından reklam panolarına ve hatta evdeki ışıklandırmalarda bile kullanılan Led teknolojisi kanser riskini arttırıyor.Habertürk gazetesinin haberine göre en tehlikelileri ise kırmızı ve mavi led ışıklar.
İspanya’da 2 bin prostat ve Meme kanseri hastası ile yapılan araştırmanın sonuçları,ABD merkezli Environmental Health Perspectives (Çevresel Sağlık Perspektifleri)dergisinde yayınlandı.

Makeleye göre kanser riskini arttıran mavi led ışıkları sadece telefon ve tabletlerde sınırlı değil,sokaklarda ışıklandırılan billboardlar da hastalar üzerinde benzer etkiler yaratıyor.

Sokaklardaki yapay ışıklandırmalar prostat kanseri riskini bu ışıklara maruz kalmayanlara nazaran 1,5-2 kat arttırıyor.Evlerdeki mavi led’lerde bu risk 2.8 kat.

Araştırma ekibinden nörolog Kristen Knutson”özellikle kırmızı ve yeşil renklerdeki ışıklandırma zararlı”Mavi led ışıkları beyindeki melatonin hormonunun salgılanmasını olumuz yönde etkiliyor.Bu da hormon odaklı kanser hastalıklarının gelişmesinde etkili olabilir”dedi

Kaynak.:Sözcü.com.tr.

Spread the love


Bir yanıt yazın