Maymun çiçeği hastalığı için bu temaslara mutlaka dikkat edin
Maymun çiçeği hastalığı için bu temaslara mutlaka dikkat edin
Maymun çiçeği hastalığı için bu temaslara mutlaka dikkat edin

Dünya corona salgını ile mücadelesini sürdürürken, hızla yayılan ve Türkiye’de dahil olmak üzere onlarca ülkede tespit edilen Maymun çiçeği hastalığı ile ilgili dikkat çekici bir uyarı ABD’den geldi,

Maymun çiçeği hastalığı için bu temaslara mutlaka dikkat edin
Genellikle Afrika kıtasının belirli bölgelerinde tespit edilen maymun çiçeği hastalığı son aylarda onlarca ülkede tespit edilmeye başlandı.Aralarında Türkiye,İspanya Amerika, İngiltere,Portekiz ve Fransanında olduğu ülkelerde binlerce insanda maymun çiçeği hastalığına karşı yetkilerden uyarı üstüne uyarı geliyor.

Resmi verilere göre 6.617 vakanın görüldüğü ABD’de ünlü bir bilim insanı hastalığın yayılma yöntemlerini kamuoyu ile paylaşarak çok net uyarılarda bulundu.

Bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan Dr. Linda Yancey, “Bu virüs genelde ciltte temas yoluyla bulaşıyor. Fakat havadaki damlacıklarla da bazen bulaşabiliyor. Bu açıdan Covid-19’u anımsatıyor ama genelde bu şekilde bulaşmıyor. Fakat bu virüs esas olarak temas ile bulaşıyor” dedi.

Kağıt para ve kapı kollarına dikkat

Dr. Yancey, “Bu hastalığın genelde cinsel ilişkiyle bulaştığı söyleniyor fakat bunda da tensel temas var.Bu durum dans ederken de geçerli. öpüşürkende hatta tokalaşırken de ve hatta sporda güreşirken bile geçerli.Tema s yolu en büyük risk unsuru.Virüsün nesneler üzerinde kalabildiği özellini anlatan bilim insanı ”Bu virüsün para gibi nesnelerde günlerce kalma ihtimali çok yüksek.Para,kapı kolu ,alışveriş sepeti gibi nesneler hastalığın bulaşması açısından risk oluşturuyor.Ünlü bilim insanı el dezenfektanlarının ve sabunun virüsü öldürmede yüksek etkisi olduğunu söylerken yine de sosyal mesafe kurallarına uymalı,maske takılmalı dedi.Yancey, okulların tekrar açılmasıyla birlikte vakaların artmasından endişe ettiğini de dile getirdi.

Sözcü.com.tr

Spread the love


Bir yanıt yazın