Kanserin vücuttaki en erken 15 işareti
Kanserin vücuttaki en erken 15 işareti

Kanserin vücuttaki en erken 15 işareti.

 Etkili bir şekilde her kanser türüne neyin sebep olduğunu tam olarak belirleyemesek de, en yaygın belirti ve semptomları derinlemesine anlayarak kendimizi geliştirebiliriz. Bu, vücudumuzu tanımak ve dinlemekle birleştiğinde, kanseri erken tanıma ve tanımlama konusunda bize güç verecek ve hastalığı kendi yolunda durdurma şansımızı artıracaktır.
Bu semptomlardan herhangi birini aynı anda yaşıyorsanız veya kanser riski altında olduğunuzu düşündürecek başka bir nedeniniz varsa, mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almanız önerilir.

Kanserin en yaygın 15 işareti

1-İshal ve gevşek dışkı:Uzmanlar, 10 kanser hastasından 1’inin ishal yaşadığını, bunun da bu hastalığın bir dizi farklı formunun nispeten yaygın bir belirtisi olduğunu söylüyor. Uzun süredir gevşek ve/veya sulu dışkı veya karın ağrısı yaşadığınızı fark ederseniz tıbbi yardım almalısınız.

2-Yutma zorluğuYutma yeteğinizdeki zorluk her zaman dikkate alınmalıdır.

Kısa vadede bu, yemek borunuzda hasara veya bir çeşit enfeksiyona işaret edebilir. Bu durum haftalarca devam ederse yemek borusu kanserine işaret edebilir.

3-Tokluk hissi veya iştahın azalması-Yemek alışkanlıklarınızda bir farklılık farkederseniz oturup önce buna neyin sebep olduğunu düşünmelisiniz.İştahınızda önemli bir azalma olduğunu, normalden daha çabuk doyduğunuzu veya yemek yeme yeteneğinizin azaldığını fark ederseniz, bu yumurtalık kanserinin bir işareti olabilir.

4-Dışkı veya idrarda kan:Dışkınızda veya idararınızda kan farkederseniz hemen bir doktora başvurmalısınızç

5-Kalıcı yara ve ülserle:Yaralar veya ülserler oluştuğunda insan vücudu iyileşme sürecini tanıyacak ve tetikleyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu iyileşme gerçekleşmezse ve açık yara veya ülser 2 haftadan uzun sürerse bu, vücutta bir şeylerin düzgün çalışmadığının göstergesidir. Kolayca sızıntı veya kanama belirtileri de dikkat edilmesi gereken önemli uyarı işaretleridir.

6-Mide yanması veya hazımsızlık:

Hem mide ekşimesi hem de hazımsızlık, özellikle büyük bir öğün veya doğası gereği aşırı yağlı bir şey yedikten sonra nispeten yaygın sorunlardır. Bu semptomlar günlerce sürekli olarak ortaya çıktıklarında endişe kaynağı haline gelir.

7-İdrar düzenizinizdeki değişiklikler:Düzenli idrara çıkma alışkanlıklarınızda bir değişiklik yaşadığınızda, bu vücudunuzda bir şeylerin değiştiğini gösterir. Buna sık idrara çıkma, düşük veya yavaş idrar akışı veya ani aciliyet hissi dahildir. Bu prostat ya da mesane kanserinin belirtisi olabilir.

8-Ses kısıklığı:Ses kısıklığı yaşamak muhtemelen yeni bir şey değildir; soğuk algınlığı türü mikroplar ve enfeksiyonlarda sık görülen bir durumdur; bununla birlikte, bunun haftalarca devam ettiğini ve her zamanki çözüm yollarınızın işe yaramadığını fark ederseniz, bu, bir hastalığın işareti olabilir

9-Gece terlemeleri:Gece terlemesi yaşıyorsanız,bunun nedeni belirli ilaçlara verilen bir reaksiyon veya vücuttaki bir tür enfeksiyonun sonucu olabilir. Ancak terlemeniz çarşaflarınızı ve giysilerinizi sırılsıklam edecek kadar şiddetliyse bu durum lenfoma belirtisi olabilir.

10-Zayıflık ve yorgunluk:Yorgunluk bir dizi farklı hastalık ve rahatsızlıkla ilişkilendirilebilen bir semptom olsa da, kanserle ilişkilendirildiğinde aşırı düzeydedir ve genellikle listelenen diğer birkaç semptomla birleştirilir.

11-Açıklnamayan kilo kaybı:Yemek borusu, pankreas, akciğer ve mide kanserleri de dahil olmak üzere bir dizi kanserin inanılmaz derecede yaygın bir belirtisidir; yaşam tarzınızda veya yeme alışkanlıklarınızda herhangi bir değişiklik olmadan 10 lbs veya daha fazla kayıp yaşarsanız bir tıp uzmanıyla konuşmalısınız.

12-Nefes darlığı:Kendinizi fiziksel olarak zorladığınızda, kendinizi nefessiz hissetmeniz alışılmadık bir durum değildir, ancak bunun daha sık veya normalden daha az aktiviteyle gerçekleştiğini fark ederseniz, bu daha büyük bir şeyin işareti olabilir

13-ŞişkinlikGelip geçen şişkinlik basit bir diyet tetikleyicisinden kaynaklanıyor olabilir, ancak 3 hafta veya daha uzun bir süre devam eden şişkinlik yaşarsanız bu mide veya yumurtalık kanserinin bir uyarı işareti olabilir.

14-

Kanser vücutta geliştiğinde sağlıklı dokuları yok etmeye başlar. Büyümeye devam ettikçe tümör ve kanserli büyümeler vücudun kemikler, organlar ve sinirler gibi çeşitli bölgelerine baskı uygulayarak devam eden ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir.

15-Adet dönemleri arası kanama:Adet dönemleri arasında, menopoz sonrası veya seks sonrasında herhangi bir kanama yaşıyorsanız, bu bir şeylerin ters gittiğini ve bir tıp uzmanı tarafından incelenmesi gerektiğini gösterir. Bu rahim kanserine işaret edebilir.

Spread the love


Bir yanıt yazın