Elleriniz Uyuşuyorsa Dikkat
Elleriniz uyuşuyorsa dikkat

El uyuşması neden olur
Elleriniz uyuşuyorsa dikkat

Geceleri ellerinizde uyuşma ve yanma ile uyanıyorsanız,gün boyu el ağrısı çekip elinizdeki istemsizce düşürüyorsanız,Bilek kanalı hastalı ile karşı karşıya olabilirsiniz.
Beyin ve sinir cerrahisi Doktor Umut Yaka Karpal tünel sendromu olarak bilinen bilek kanalı hastalığı hakkında bilgiler verdi.


Elleriniz uyuşuyorsa dikkat

Karpal tünel sendromu 40-60 yaş kadınlar arasında daha fazla görülür.El bileğinin sürekli bükülü kaldığı durumlarda Klavye,v.s kullanmak gibi durumlarda,el bileğine sürekli yük binen işlerde daha sık görülüp ayrıca şeker hastalığı,hipotroidi,aşırı şişmanlık, gut gibi farklı problemlerin etkisi ile de ortaya çıkabilmektedir.

Ellerde uyuşma ve karıncalanmayı önemseyin

Ele giden sinirlerden birisi olan ve tıptaki adı”Median sinir”olan sinir bilek bölgesindeki karpal tünel adı verilen bir tünel içerisinden geçmektedir.Bu kanalın daralması ya da içinden geçen diğer dokuların herhangi bir başka hastalık nedeni ile şişmeleri bu sinirin kanal içinde sıkışmasına ve bilek kanalı hastalığı oluşmasına sebep vermektedir.

İlk belirtileri çoğunlukla uyurken baş parmak ve diğer 3 parmakta karıncalanma,iğnelenme ve yanma şeklinde ortaya çıkmaktadır.Hastalık kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir.

Bilek kanalı hastalığının belirtilerini hafifletmek amacı ile bazı ilaçlardan yararlanılabilinir.Ağrı kesici ve ödem çözücü ilaçlar kısa süreli rahatlama sağlar.Başlangıç döneminde bilek kanalının içine yapılan kortizon içeren ilaç enjeksiyonlar daha uzun süreli iyileşme sağlayabilmektedir.

Yine başlangıçta fizik tedaviden yardım alınabilmektedir.Bu önlemlere rağmen bir kaç ay içerisinde geçemeyen karpal tünel ağrıları ise ameliyat edilmelidir.Karpal tünel sendromu ameliyatında hastaya narkoz verilmeden lokal anestezi yapılarak yapılan ameliyatlar son derece başarılı olmaktadır.

Spread the love


Bir yanıt yazın