AYAK TABAN YANMASI NEDEN OLUR NASIL GEÇER
Ayak taban yanması neden olur nasıl geçer

Ayak yanması
Ayak taban yanması neden olur nasıl geçer

Ayak taban yanması genelde bir çok kişinin yaşadığı bir durum olabilir.Bununda bir çok nedeni olabilir ve bazı etkenlere bağlı olabilir.
Öncelikle ayak yanması ciddi bir hastalığında habercisi olabilir.Bundan dolayı öncelikle bir doktora görünmelisiniz.Ayak yanması için hangi bölüme gitmem gerekir diye düşünüyorsanız Nöroloji bölümüne gidebilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre ayak yanması hissi en çok hanımlarda görülmekteymiş.Eğer ayak taban yanmasının sebebi bir sağlık sorunundan dolayı ise buna en büyük etkenler B vitamin eksikliği,ayak mantarı enfeksiyonu,Kansızlık,şeker hastalığı,sedef hastalığı,alkol ve sigara kullanımıdır.

Bunun yanı sıra kan dolaşımı sorunu yaşayanlar da da ayak taban yanması sıklıkla görülmektedir.Böbrek ve karaciğer sorunları yaşayanlarda da ayak taban yanması sıklıkla görülmekte.

Diyabet hastalığı,uyuşma,karıncalanma,ayak hissi kaybı, uzun süre yüksek kan şekerine bağlı olarak değişir.

Geceleri ayak taban yanması hissedenler öncelikle şeker hastalığı,B 12 vitamin eksikliği, kansızlık sorunlarından olabileceği gibi hemen doktora gidilip gerekli testler yaptırılmalıdır.

Ayak yanmasını bazı doğal yöntemler kullanarak geçirmek mümkün.İlk yöntem:geniş bir kovanın içine su ve 1 avuç kekik eklenir ve ayaklar bu suda bekletilir.

2.yöntem yine bir kovaya su ve 2kaşık sirke ekleyip ayakalrı bu suda bekletmekte ayak yanmalarını giderir.Yine ayak yanması hissi olanlarda ayaklara soğuk su uygulamakta çok etkilidir.


Ayak taban yanması neden olur nasıl geçer

Spread the love


Bir yanıt yazın