El Titremesi Nedenleri Nelerdir Hangi Rahatsızlıklara Bağlı Olabilir
El Titremesi Nedenleri Nelerdir Hangi Rahatsızlıklara Bağlı Olabilir
El Titremesi Nedenleri Nelerdir Hangi Rahatsızlıklara Bağlı Olabilir

Ellerde titreme,sıkışma hissi ister yaşa bağlı olarak yaş ilerledikçe isterse gençlerde de görülebilir.Ve el titremesinin ve ellerde sıkışma hissinin bir çok nedeni olabilir.

Öncelikle fizyolojik ttreme patolojiden ayırt edilmelidir.Bu geçici bir durumdur ve buna bağlı nedenler ortadan kalkınca geçer.Buna bağlı nedenlerde duygusallık,stres,,kaygı ,yorgunluk olabilir.
El Titremesi Nedenleri Nelerdir Hangi Rahatsızlıklara Bağlı Olabilir

Bunun dışında

Parkinson hastalığı

Parkinson hastalığı olarak bilinen el titremesi İngiliz doktor James Parkinson tarafından 1817’de tanımlanmıştır.Bu hastalıkta Dopamin mediatörü üreten sinir hücreleri yavaş,yavaş ölür.Bu nedenle hareketlerde ve kaslarda bozukluklar olur.Hastalık genelde tek kolla başlar fakat sonunda diğerine yayılabilir.

Multipl Skleroz

Bu beyin ve omur iliğin sinir liflerinin zarının etkilendiği kronik bir hastalıktır.

Hipertiroidi

Ellerde titreme,Çarpıntı,Terleme,sinirlilik,huzursuzluk, gibi tiroid hormonlarının artmış bir aktivitesi olarak hastalığın belirtisi olabilir.

Fazla kafein içmek te ellerde titremeye sebep olabilir bunun yanı sıra yeteri kadar uykunuzu alamamakta aynı şekilde ellerde titremeye nedeen olabilir.

Şeker düşüklüğü

Hipoglisemi anormal derecede düşük kan glukozu ile ilişkili patolojik bir durumdur.Kandaki glikoz eksikliği nedeni ile sinir hücreleri etkilenir ve bu yüzden ellerde titreme olabilir.

B 12 eksikliği

Vücuttaki B 12 eksikliği bağışıklık sistemini büyük ölçüde zayıflatır ve kronik yorgunluğa,s,nir hücrelerinin zayıflamasına neden olabilir

Böbrek üstü bezinde kitle

Böbrek üstü bezinde kitle durumu genelde iyi huylu olurlar fakat kan basıncında artışa sebep olur ve ellerde titreme,bunun yanı sıra aşırı terleme nefes darlığı ve baş ağrısında artışa sebep olur.

Bazı karaciğer hastalıkları da ellerde titremeye sebep olabilir.

Spread the love


Bir yanıt yazın