KOLESTEROL YÜKSELMESİNİN 5 İŞARETİ
Kolesterol yükselmesinin 5 işareti
Kolesterol yükselmesinin 5 işareti

Kolesterol karaciğerin ürettiği yağ benzeri bir maddedir.Hücre zarlarının bazı hormonların ve D vitaminin oluşumunda büyük işlev görür.
Kolesterol yükselmesinin 5 işareti

Kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL arterlerde yığılma yapabilir.Ve ileride inme veya kalp krizine neden olabilecek ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

İkinci tip Kolesterol HDL yani iyi kolesterol’dür.Görevi LDL kolesterolü karaciğere taşınmasına yardımcı  sağlamaktır.Böylece karaciğer onu ortadan kaldıracaktır.Peki Yüksek kolesterolün belirtileri nelerdir?

Kolesterolün yükselmiş olabileceğinin 5 belirgin işareti:

1-Hızlı kalp atışları

Hızlı ve düzensiz kalp atışları,kolesterol yüksekliğinin işareti olabilir.Yine bunun yanı sıra egzersiz sonrasında da abartılı şekilde kalp atışlarınızda hızlanma varsa bu da kolesterol habercisi olabilir

2-Göz kürelerindeki sarı büyümeler:

Göz kapaklarının alt ve üst kısımlarında oluşan sarı cilt lekeleri

3-Korneayı çevreleyen gri halka

Gözlerinize yakından baktığınızda korneayı çevreleyen gri halka görürsünüz.Kolesterol korneanın daha derinlerinde bulunan gri halkalar yapar

4-Baş-boyun arkasında ağrılar

Kolesterol bazı kan damarlarının tıkanmasına sebep olur.Dolayısı ile baş boyun arkasında ağrı hissetmenize sebep olur

5-El ve ayaklarda karıncalanma

Yüksek kolesterol  vücudun bir çok kan damarını etkileyebilir.Buna ek olarak vücudu kalp krizine veya sinirlerle ilgili basit sorunlara işaret eden ciddi bir tehlikeye sokar.

Spread the love


Bir yanıt yazın