Dikkat bu haplar ölüme neden olabilir
Dikkat bu haplar ölüme neden olabilir

Prof.Dr.Muhammed Emin Akkoyunlu,uyku ilaçlarının bilinçsiz kullanımı hakkında önemli uyarılarda bulundu.Uyku ilaçları doktor kontrolünde kullanılmadığı taktirde ciddi rahatsızlıklarda bulunabiliyor.
Dikkat bu haplar ölüme neden olabilir

Bu ilaçlar nedene yönelik nedene yönelik tedavisi olmadan kullanıldığında kronik uyku ve psikolojik bozukluklardan,ölüme kadar giden ciddi tehlikelere yol açıyor.

Yatmadan önce televizyona,bilgisayara,telefona bakmak,beyinde kortizon gibi stres hormonları salgılayarak uykuyu dağıtıyor.Algıyı ,duyguyu,konsantrasyonu,hafızayı zayıflatan uykusuzluk,doğru karar alamama,dikkatsizlik,depresyon gibi ciddi sorunlar oluşturuyor.

Uykuya dalmak ve gündüz uyanık kalmak için uyku hapları gibi medikal ürünlere başvuruluyor.Doktor kontrolünde verilmeyen tedaviler,gerçek uykuyu taklit eden yalancı bir uyku deformasyonu oluşturuyor.

İlaçla uykuya dalmak beyinde tıpku 3 boyutlu film izlemek gibi sanal bir gerçeklik oluşturur.Uyku gerçek ve dinlendirici olmaktan uzaktır.Bunun yanı sıra bir hastalığınız varsa bu ilaçların etkileşimleri ciddi zararlar verebilir.

Ek hastalığınız olmasa bile solunumu baskılayan bu ilaçlar ölüme kadar giden bir çok soruna yol açabilir.Bu yüzden reçeteli ya da reçetesiz ilaçları eş dost tavsiyesi ile kullanmayın.

Kaliteli uykunun yolu uyku hijyenini sağlamaktan geçiyor.Uyumak için kendinize karanlık ortam hazırlayın.Ve zaman verin buna rağmen uyuyamıyorsanız profesyonel destek alın.

Milliyet.com.tr

Spread the love


Bir yanıt yazın