Böbreklerinizi Yoran Zarar Veren 7 Gıda
Böbreklerinizi Yoran Zarar Veren  7 Gıda
Böbreklerinizi Yoran Zarar Veren 7 Gıda

Böbreklerimiz vücudumuzda çok önemli rol sahibidirler.İdrar yolu ile atıkları uzaklaştırmak ,hormon üretmek ve kanınızdaki toksinleri ve ekstra sıvıyı filtrelemekle yükümlüler.

Bu nedenle böbreklerinize iyi bakmalısınız.Ne yazık ki bazı yiyecekler böbreklerinize zarar verebilir.Ve aşırı yenilirse normal işlevini bozabilirler.İşte böbreklerinize ciddi zarar verebilecek yiyecekler.
Böbreklerinizi Yoran Zarar Veren 7 Gıda

1-Avakado

Avakadoyu çok fazla yemek özellikle böbrek hastalığınız varsa tehlikelidir.Bunun nedeni meyvenin çok fazla potasyum içermesidir.

2-Et

Çok fazla et yemekte böbrek sorunlarına sebep olabilir.Çünkü hayvan proteinlerinin metabolize edilmesi zordur. Bu da böbrekler için ağır bir yük oluşturur.Et böbrek taşlarının sık görülen nedenlerinden biri olan ürik asit üretimini uyaran yükesk miktarda pürine sahiptir.

3-Tuz

Sağlıklı bir diyet günde maksimum günde 2300 mg sodyum içermelidir.(yaklaşık 1 çay kaşığı tuz)Eğer çok fazla tuz yersen böbrekleriniz yüksek tansiyona neden olabilir.

4-Muz

Böbrek sorununuz olduğunu düşünüyorsanız ya da bunu biliyorsanız muz tüketirken çok dikkatli olmalısınız.Zira muz çok fazla potasyum içerir.Sağlıklı bir yetişkin günde yiyeceklerden 3500-4700 mg potasyum almalı.

Ortalama 1 muz 570 mg potasyum içermektedir.Ancak böbrek hastalığınız varsa vücusdunuz fazlalığı filtreleyemediğinden ciddi sağlık sorununa yol açabilir.

5-SÜt

Çok fazla süt,yoğurt,peynir,böbreklerinize ararlı olabilir zira içerisindeki fosfor oranı yüksektir.

6-Tam buğday ekmeği

Tam buğday ekmeği faydalıdır.Ancak böbrek sorunu olanlarda zararlı olabilir çünkü içerisinde yüksek miktarda fosfor ve potasyum vardır.

7-Portakallar ve portakal suyu

Portakal C vitamini açısından ne kadar zenginse de yüksek oranda potasyum içeir.

Spread the love


Bir yanıt yazın