ZİKA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Zika virüsü belirtileri nelerdir?

Zika virüsü belirtileri nelerdir?
Zika virüsü belirtileri nelerdir?

Sağlık bakanı Ahmet Demircan açıklama yaptı ve:Zika Türkiye’de yeni görülen  virütik bir rahatsızlık.Bununla ilgili Sağlık Bakanlığının gerekli çalışmaları yaptığını ve gerekli tedbirlerin alınacağını  belirtti.
Zika virüsü insanda ilk olarak Nijerya’da görülmüş.

Zika visürü nedir?Nasıl yayılır?

Yeni doğan bebeklerde görülen Mikrosefali(küçük kafa) olarak tanımlanan bu hastalık ”Aedes  aegypti” cinsi sivrisineklerin hamile kadınlara bulaştırdığı Zika virüsü ile yayılıyor.Bebeklerin yaşam süresini azaltan virüs beyin fonksiyonlarında da bozukluklara beynin yetersiz gelişimine sebep oluyor.Bebek ölümlerine sebep olan virüsün salgın kaynaklı ölüm oranlarını arttırmasından endişe ediliyor.CNN’e göre şu ana kadar Brezilyada 51 bebek virüs nedeni ile öldü.

Zika virüsünün belirtileri nelerdir?

Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre Zika virüsü ateş,baş ağrısı,gözlerde kızarma,bulantı,kusma,döküntü,kas ve eklem ağrısı gibi belirtiler gösteriyor.ABD’de hastalık korunma merkezleri Zikaya ilişkin açıklamasında virüsün bulaştığı kişilerde semptomların yaklaşık 1 hafta içinde ortaya çıktığını ve kanda birkaç gün duran virüsün bazı kişilerde daha da uzun kaldığını bildirdiler.

Zika virüsü tedavisi var mı?

Hastalık için özgün bir tedavi ya da önleyici aşılar henüz geliştirilemedi. Zika virüsünü araştıran bilim adamları virüse karşı aşının ancak 10 yıl sonra çıkabilceğini söylediler.

Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre tedavi için dinlenme,bol sıvı alımı,ateş düşürücüler ve ağrı kesiciler kullanılması önerildi.Ayrıca tüm virüs enfeksiyonlarında olduğu gibi Antibiyotiklerin  virüse herhangi bir etkisi olmadığı bildirildi.Yetkililer tarafından virüse karşı en iyi mücadelenin durgun suları ilaçlamak ve kurutmak olduğu belirtildi.

Kaynak:sozcu.com

 

 

Spread the love


Bir yanıt yazın