Yara izlerini geçiren uçucu yağları biliyor musunuz
Yara izlerini geçiren uçucu yağları biliyor musunuz
Yara izlerini geçiren uçucu yağları biliyor musunuz

Bir çok uçucu yağ yara izlerinin giderilmesinde hatta tamamen yok olmasında çok etkilidir.Bu yağlar antibakteriyel etkiye de sahip olduklarından aynı zamanda yaralarında hızlı bir şekilde iyileşmesine çok faydası vardır.

2017’den itibaren yapılan araştırmalar, uçucu yağların genellikle izleri ve kabukları tedavi etmek, kırışıklıkların görünümünü azaltmak ve cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanıldığını buldu. Uçucu yağların yara izlerinin hızlı iyileştirilmesinin yanı sıra doğal iyileşmeyi teşvik eder.İşte yara izlerini hızla iyileştiren uçucu yağlar;
Yara izlerini geçiren uçucu yağları biliyor musunuz

Helichrysum Esansiyel Yağı:Helichrysum Esansiyel Yağı ülkmizde ölmez çiçek diye bilinen sarı yabani çiçeğin buhar distilasyonu ile üretilir.Araştırmacılar, helichrysum’daki bileşiklerin yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olan anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu bulmuşlardır. İyileşen bir yaraya helichrysum uygulamak bakteriyel enfeksiyonların önlenmesine yardımcı oldu ve ayrıca sağlıklı kolajen gelişimini teşvik etti.

2-Akgünlük uçucu yağı:Bilimsel çalışmalar, frankincense esansiyel yağının(akgünlük) yara iyileşmesinin her aşamasına yardımcı olduğunu ortaya koydu. Frankincense yağı, skar dokusundaki kollajen III seviyelerini düşürdüğü için izlerin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Bu, yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesine ve izlerin görünümünü en aza indirmesine yardımcı olabilir.

3-Yüzünüzdeki yara izleri için ise lavanta yağı:Lavanta yağı, cildiniz için akne tedavisine yardımcı olan, yaraları dezenfekte eden ve izleri tedavi eden harika bir esansiyel yağdır.Yara izleri için en iyi yağ, yara iyileştiği için tip I ve III kolajen seviyelerini düşürmeye yardımcı olmalıdır. Çalışmalar, lavanta esansiyel yağının kollajen sentezini kontrol etmek ve doğal yara iyileşmesini teşvik etmek yardımcı olduğunu göstermiştir. Lavanta yarada sağlıklı dokunun yeniden büyümesine yardımcı olur ve ameliyat sonrası izlerin görünümünü azaltabilir.

Lavanta esansiyel yağının yara izlerine iyi geldiğinin bir diğer nedeni de antioksidan özelliklere sahip olmasıdır. 2016 yılında yayınlanan araştırma, lavantanın antioksidan potansiyelinin yara kasılmasını ve protein sentezini artırdığını buldu. Bunlar her ikisi de izlerin doğal olarak iyileşmesine yardımcı olan önemli faktörlerdir. (13)

Lavanta yağı ayrıca sivilce salgınlarının tedavisine ve sivilcelerin, püstülmelerin ve kistlerin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Yüz aknesi ile uğraşıyorsanız, akneye neden olan bakterileri öldürmek için lavanta kullanmak lekelerin hızlı bir şekilde kaybolmasına ve yüzünüzde yara izlerinin önlenmesine yardımcı olabilir.

3-Biberiye yağı:

Kesimler için en iyi uçucu yağlardan biri biberiye yağıdır, çünkü yaraların minimum yara iziyle iyileşmesine yardımcı olabilir.

Uluslararası Nanotıp Dergisi, biberiye esansiyel yağının izleri iyileştirmek için faydalı bileşikler içerdiğini bildirdi. Cilt kremlerinde biberiye esansiyel yağları kullanmak yara iyileşmesini artırmaya yardımcı olabilir. Bir çalışma, biberiyenin doku yenilenmesine yardımcı olduğunu, yara enfeksiyonunu önlediğini ve yara oluşumunu azalttığını buldu.

Bunun yanı sıra papatya yağı,sandal ağacı ,çay ağacı yağı yağıda yara izlerinin giderilmesinde çok etkili uçucu yağlar arasındadır.

Spread the love


Bir yanıt yazın