Kolesterol düşürmek için hangi meyve suyunu içmelisiniz
Kolesterol düşürmek için
Kolesterol düşürmek için hangi meyve suyunu içmelisiniz

Kolesterol kanınızda bulunan yağlı bir maddedir. Vücut sistemin düzgün çalışması için gerekli olan enzimleri ve hormonları oluşturmak için bu maddeyi kullanır.

Bir dereceye kadar kolesterol esastır ve iyidir.Ancak fazlası sağlığınız için tehditler oluşturur.Kolesterol ikiye ayrılır; Yüksek kolesterol: LDL veya düşük yoğunluklu lipoprotein kötü kolesteroldür .Ve HDL yani  veya yüksek yoğunluklu lipoprotein iyi kolesteroldür. İyi kolesterolün olumlu etkileri olsa da kötü kolesterolün yüksek seviyeleri arterlerinizin duvarlarında plak birikmesine neden olabilir.Ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.
Bununla birlikte vücudunuzda artan kötü kolesterol seviyesini frenlemek mümkündür.Düzenli takviya,besleyici bir diyet egzersiz kolesterol aeviyenizi yönetmenin anahtardır.Aşağıda, vücudunuzdaki kötü kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olacak besleyici bileşenler de dahil olmak üzere birkaç tarif bulunmaktadır.

Elma:Elmalarda pektin, polifenoller, lif ve fitosterollerin varlığı LDL’nin oksidasyonunu kısıtlar ve kötü kolesterol seviyenizi düşürmek için ideal bir meyve seçimidir.

Kolesterol düşürmek için hangi meyve suyunu içmelisiniz

Portakal: Portakal, vücuttaki kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olan C vitamini, folat ve hesperidin (bir flavonoid) bakımından zengindir. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan 2000 yılında yapılan bir çalışmada, günlük portakal suyu içmenin HDL ve trigliseritlerin artmasına ve kötü kolesterolün azalmasına yardımcı olduğu görülmüştür.

Yeşil çay:Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan 2011 yılında yapılan bir çalışmada, yeşil çay tüketiminin vücuttaki LDL seviyesinin düşürülmesinde yardımcı olduğu görülmüştür. Yeşil çay, bağırsaklardaki kolesterol emilimini önleyen ve vücuttan atılmasını uyaran kateşinler gibi bileşikler içerir.

Zencefil:Zencefildeki gingerol varlığı vücudun kolesterol kullanımını arttıran bazı enzimleri aktive eder.Böylece düşürülmesine yardımcı olur.2008 yılında Saudi Medical Journal’da yayınlanan bir çalışma, zencefilin vücut üzerinde önemli bir lipit düşürücü etkiye sahip olduğu ifadesini doğrulamamaktadır.

Pancar:Pancar kötü kolesterolün oksidasyonunu azaltmaya yardımcı olan ve böylece arter duvarlarının etrafında birikmesini önleyen büyük miktarda çözünür lif ve betakyanin bileşiği içerir.

Armut:Pektin varlığı armutları harika bir kolesterol düşürücü besin haline getirir. Armuttaki besinler de kolesterolü kana emilmeden önce hapseder ve vücuttan dışarı taşır.Ispanak: Ispanak, kan damarlarında kolesterol birikimini önlemeye yardımcı olan çok miktarda karotenoid içerir.

Limon: Limonlar, kolesterolü düşürmede ve vücuttaki yağ hücrelerini yönetmede son derece yararlı olan bir fitokimyasal olan polifenoller ve limonoid bakımından zengindir.

Keten tohumu:Keten tohumu, kandaki LDL kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşüren bitki kaynaklı bir omega-3 yağ asidi olan alfa-linolenik asitin zengin bir kaynağıdır. Nutrition Research dergisinde 2010 yılında yayınlanan bir çalışmada, keten tohumu lignanının günlük yönetiminin kan kolesterol seviyelerini düşürmede etkili olduğu görülmüştür.

Elma sirkesi:Elma sirkesi kandaki kötü kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürmeye yardımcı olan asit içerir.

Spread the love


Bir yanıt yazın