Soğuk Eller Nelerin Habercisi Olabilir
Soğuk Eller Nelerin Habercisi Olabilir

Soğuk parmaklar ve elleri kış günü için düşünmek normal olabilir.Fakat yaz ise ve elleriniz parmaklarınız soğuk ise bu önemli zira bir sorunun habercisi olabilir.
El ve ayak parmakları vücudun geri kalanından biraz daha soğuk olmasının nedeni vücudun ilk önce göğüs ve karın içindeki temel organlara kan ve sıcaklık göndermesidir.

Soğuk Eller Nelerin Habercisi Olabilir

İçtiğiniz bazı ilaçlar soğuk el ve parmaklara neden olabilir.Amfetaminler,Dekonjestanlar ve bazı kanser ilaçları gibi kan akışını etkileyen ilaçlar eller ve parmaklarda küçül kan damarlarının spazmlarına neden olabilir.

Bu kas kasılması ellere akan kan miktarını azaltır.Bu da parmakların soğumasına neden olur. .Hipotiroidizmli bir hastada tiroid bezi yeterince hormon üretmez bu da soğuk intoleransına neden olur.

Raynaud hastalığı

Bazende raynaud sendromu olarak adlandırılan raynaud hastalığı, hem el parmakları hem de ayak parmaklarını veya daha az yaygın olarak burun ve kulakları etkiler.

Bu azalmış kan dolaşımı Raynaud’un özelliği olan ”Beyaz parmak atağı”denilen şeye sebep olur.Durum çok hafif ile çok şiddetli arasında değişebilir.

Nadir durumlarda vücudun bir yerinde oluşan ve daha sonra koldaki bir artere giden kan pıhtısı soğuk parmaklara neden olabilir.Bu pıhtı elin ve parmakların aniden soğumasına ve ağrı hissine neden olabilir.Ve acil servise gitmeyi gerektiren bir durumdur.

B 12 vitamini hayvansal ürünlerde bulunur ve kırmızı kan hücrelerinin, ve sinir hücrelerinin üretiminde öneli rol oynar.B 12 eksikliği uyuşukluk ,karıncalanma ve parmaklarda soğukluk hissine neden olabilir.

Aneminin bir çok farklı nedeni ve türü vardır.Ancak semptomları genelde soğuk el ve ayak parmaklarını ve elleri içerir.

Perifirik arter hastalığı (PAD) genellikle yaşlı kişilerde görülen kardiyovasküler bir hastalıktır. Bu hastalıkta kolar ve bacakların atardamarlarında plak birikir ve el ayaklardaki kan akışını engeller.Durum genellikle bacaklarda ve ayaklarda meydana gelse de kollarda ve ellerde PAD olması mümkündür.

Vücudun bu bölgesindeki PAD belirtileri kollarda ağrı ve krampları ,soğuk ve uyuşmuş elleri, soluk mavi parmakları içerir.

Sters ve anksiyete de soğuk ellere neden olabilir.

Kaynak. Medicalnewstoday.com/articles/325151.php

Spread the love


Bir yanıt yazın