OMEGA 3 EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR
Omega 3 eksikliğinin belirtileri nelerdir
Omega 3 eksikliğinin belirtileri nelerdir

Omega 3 vücudumuz tarafından üretilmediği için ihtiyacımız olan besinlerden elde ederiz.Normalde günlük yediğimiz bir çok besinde bulunmasına rağmen vücut için yeterli olmayabilir.
Omega 3 eksikliğinin belirtileri nelerdir

Omega 3′ün sağlımız için faydaları ise:

Başta kolesterolü düşürür.Kalp hastalıkları ve felcin önlenmesine faydası vardır.Hücre yapısını güçlendirir dolayısı ile kansere karşı koruma sağlar.Kan şekerinin dengelenmesini sağlar.Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Omega3 eksikliği belirtilerine gelince:

Obezite

Omega 3 yağları hücre aktivitesini arttırır.Bu da hücre metabolizması için çok büyük önem taşıdığı anlamına gelir.Omega 3 yetersizliği olan kişilerde yavaş bir metabolizma vardır.Bu da aşırı kiloya yol açar.

Egzema

Egzema omega 3 eksikliğine atfedilen bir cilt hastalığıdır.Omega 3 takviyesi alındığında inflamasyonun azalmasına sebep olur.

Artrit

Omega 3 yağları inflamasyon savaşçılarıdır.Artit hastalrının çoğunda omega 3 eksikliği bildirilmiştir.Omega 3 artriti olanlarda yaygın olan eklemler arasındaki şişlikleri azaltır.Ayrıca eklem sertliği ve hassasiyetini azaltır.Bu da astanın daha az ağrı kesici içmesine sebep olur.

Depresyon

Yine depresyon olanlar kişilerin omega 3  eksikliği olduğu ve omega 3 takviyesi aldığında depresyonun %60 azaldığı bildirilmiştir.

Öğrenme güçlüğü

Beynin yüzde altmışına kadar olan omega 3 yağ asitlerinden oluştuğu göz önüne alındığında onların doğru işlevi için gerekli olandan daha fazlası olmaları şaşırtıcı değildir.Yeterli miktarda tüketilmezse sinir hücrelerini çevreleyen miyelin kılıfı tükenebilir.Bu nedenle beyinden gönderilen mesajlar yavaşlar.

Spread the love


Bir yanıt yazın