Ruşeym kullanmalıyız.Ruşeym nedir?faydaları nelerdir
1

Ruşeym büyük miktarlarda buğdayın işlenmesinden tona kilogram oranında elde edilen,  E vitamini ve mineral bakımından zengin olan bir besindir. İçeriğinde yüksek miktarda A, E ve B1 vitamini, lesitin, esansiyel yağ asitleri ve proteinler ile minerallerden çinko, manganez ve krom bulunmaktadır. Buğdaydaki toplam proteinin yaklaşık % 8’ini içeren ruşeymin protein miktarı % 30 civarındadır. Buğday ruşeymi, tüm tanenin % 2-3’ünü oluşturur, gıdalarda ve kozmetikte aranan bir üründür. Gıda kullanımına uygun olan ruşeym oranı en fazla % 0,5’tir. ”Wheat germ” olarak bilenen ruşeym, buğdayın en tepesindeki embriyosu olarak tanımlanmaktadır.  Bu madde tohumun üremesini ve çimlenmesini sağlamaktadır. Ruşeym, lif değeri yüksek, tokluk hissi veren lezzetli bir besin maddesi. Dayanıklılık süresi çok azdır. İlaç firmaları tarafından tablet yapımında da kullanılmaktadır. Günümüzde  ‘Buğday Ruşeym Yağı Kapsülleri’ bulunmaktadır. Yurt dışında kullanımı oldukça yaygındır.
 

Ruşeymin Faydaları

1. İçeriğinde cildin yaşlanmasını geciktirici E vitaminiyle birlikte hücreleri güçlendirme özelliğinden dolayı cildi güzelleştirir.

2. Vücutta hücre zarının dayanıklılığını sağlayarak bağışıklık sistemini destekliyor ve kanseri önler.

3. Koroner kalp riskini azaltır.

4. Kan pıhtılaşmasını önlüyor ve diyabetli hastalarda damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olmaktadır.

5. Kansızlığı önlemede yardımcı olarak halsizliğe karşı da olumlu etkileri vardır.

6. Sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.

7. Gözde katarakt oluşumunu geciktirir.

8. Doğal afrodizyak özelliği de göstermektedir.

 

Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Her yaşta tüketilmesi gereken ruşeym beslenme açısından oldukça önemli iken; genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimi sonucu ortaya çıkan bağışıklık sistemine bağlı bağırsak problemi olan ”çölyak hastaları” ve ‘lif kullanımı sakıncalı olan hastalar’ tarafından kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Spread the love


Bir Cevap Yazın