Koronovirüs geçirenler buna dikkat etmelisiniz
Koronovirüs geçirenler buna dikkat etmelisiniz
Koronovirüs geçirenler bunlara dikkat etmelisiniz

Korona sonrası hastalarda görülen unutkanlık,koku,tat kaybı, kaygı bozuklukları tarzında sağlık sorunlarındaki artış endişeye neden olmuştu.

Bunun üzerine araştırma yapan bilim insanları, durumun kalıcı olmadığını tespit etti.Ancak koronavirüs geçiren,özellikle de birden fazla geçiren kişilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar olduğunu bildirdiler.Koku merkezini ciddi etkileyen ve beyinde hasar bıraktığı düşünülen korona virüs hakkında yapılan araştırmalarda virüsün beyindeki etkilerinin uzun soluklu olmadığı tespit edildi.
Koronovirüs geçirenler buna dikkat etmelisiniz

Kısa süreli etkilerin ise sağlıklı beslenerek atlatabileceğini vurgulayan uzmanlardan Nöroloji uzmanı Dr.İsmet Üstün şu açıklamayı yaptı:2 yıl süren çalışmalar koronavirüs enfeksiyonunu geçiren hastalarda kaygı bozukluğu,anksiyete,depresyon gibi rahatsızlıklar çıktığını ortaya koydu.Hastalarda dikkat eksikliği,konsantrasyon bozukluğu, düşünceleri toparlayamama gibi etkiler olduğu tespit edildi.Ancak bunların da geçici olduğu saptandı.

Dr.Üstün tüm bunların atlatıldıktan sonra risk olarak beyin sisi’nin kalacağını bildirdi.Bunun içinde unutkanlığı uzun süre yaşayanların mutlaka uzman doktor kontrolünde hareket etmesi gerektiğini bildirdi.

Spread the love


Bir yanıt yazın