Derya Baykalı zayıflatan karabuğday diyeti
100_3581

Şeyda Coşkun’un karabuğday diyeti nasıl yapılır? Karabuğday nasıl pişirilir ve faydaları nelerdir? Karabuğday hakkında merak ettikleriniz ve karabuğday diyeti listesini “Diyete Başlıyorum” özel haberinde bulacaksınız!
Karabuğday nedir?

 

En çok Bağımsız Devletler Topluluğu ve Polonya’da yetiştirilen karabuğday, greçka olarak da bilinir. İçeriğinde %11 protein ve %2 yağ bulunur. Karabuğday, glüten içermez, çöl yak hastaları ve glüten alerjisi olan kişilerin beslenmesi için uygundur.

 

Karabuğdayın faydaları nelerdir?

 

Düşük yağ oranı içerdiği için sağlıklı beslenmede ve zayıflama diyetlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Karabuğdayın açlık duygusunu bastırmadaki etkisinin de en üst derecede olduğu saptanmıştır. Karaciğerin çalışmasını kolaylaştırır ve rahatlatır.

 

Şeker hastalığının etkilerinin araştırıldığı bir çalışmada günde 3 porsiyon karabuğday gibi tam hububat tüketen kadınların, haftada bir porsiyon tüketenlerle kıyaslandığında yüzde 21 oranında daha az şeker hastalığına yakalanma riskine sahip oldukları tespit edilmiştir. Çünkü karabuğday mükemmel bir magnezyum kaynağıdır. Daha çok magnezyumca zengin gıdalarla beslenen kadınların yüzde 24 daha düşük şeker hastalığına yakalanma riskine sahip oldukları anlaşılmıştır.

 

Yüksek tansiyon ve kansızlığa karşı korur. Potasyum, magnezyum, fosfor ve demir karabuğdayda bol miktarda bulunur. Demir diğer tahıllarda olduğundan daha yüksektir. Bu mineraller yüksek tansiyon ve kansızlıkta çok önemli bir role sahiptirler. Japon araştırmacılar karabuğdayın vücudu rahatlattığını, iltihaplanmayı, aşırı terlemeyi, burun kanamasını iyileştirdiğini ve önlediğini ve bağırsakların fonksiyonlarının iyi bir şekilde devamlılığını sağladığını bildirmişlerdir.

 

Karabuğday diyeti nasıl yapılır?

 

Kahvaltı
Kahvaltıda 1 porsiyon karabuğdayla pişmiş elma yiyeceksiniz. Peki, nasıl yapılıyor? 3 yemek kaşığı karabuğdayı, diri kalacak şekilde haşlayın ve süzün. Soğuması için biraz bekletin. Bu sırada derin bir kaba 1 adet orta boy elmayı kabuklarıyla rendeleyip üzerine 1 silme çay kaşığı tarçın ilave edin ve karabuğdayla karıştırıp afiyetle yiyin.

 

Ara öğün
2 adet salatalık
1 fincan yağ yakıcı çay (Tarif aşağıda

 

Öğle
Sabah kahvaltısına hazırladığınız gibi 3 yemek kaşığı karabuğdayla pişmiş elma yiyeceksiniz.

 

Ara öğün
2 adet salatalık ve yeşil çay

 

Akşam
Sabah ve öğlen gibi 3 yemek kaşığı karabuğdayla pişmiş elma yiyeceksiniz.

 

Ara öğün
2 adet salatalık ve rezeneli rahatlatıcı çay

YAĞ YAKICI ÇAY TARİF

Malzemeler,
2 avokado yaprağı
Bir tutam mısır püskülü
Kiraz sapı
Yarım tatlı kaşığı rezene tohumu
2-3 yaprak sinameki
4-5 adet saplarıyla birlikte maydanoz

 

Hazırlanışı,
Malzemeler bir bardak suya konularak 2-3 dakika kaynatılır. Çay demlendikten sonra süzülerek içine ince bir dilim limon konur.
Şekersiz olarak sabah ve akşam günde iki kez içilir. Ancak bitkisel çay ne çok aç, ne de çok tok içilmelidir.

Spread the love


Bir Cevap Yazın