14 günde 7 kilo Diyet

  • Post category:diyetler
  • Post comments:0 Yorum1

 
Kafein ve şeker yasak:  Bu diyet programında kafein ve şeker yasak. Çünkü metabolizmayı olumsuz etkiliyorlar. İlk üç gün boyunca şekersiz ve kafeinsiz programda gün içinde yorgunluk ve baş ağrısı hissedilebilinir.

Günün ilk yarısında yemek:  Günü ikiye bölüyorsunuz. Vücudumuzun temposu, yani matebolizma hızı günün başlangıcında hızlı olup saatler ilerledikçe yavaşlamaktadır. Günün ilk yarısında yediğiniz hemen hemen her şeyi vücudunuz rahatlıkla sindirebilir. Ancak vucüt hızı düşeceği için daha sonraki saatlerde yenilen gıdaların sindirimi zorlaşır. Bu nedenle asıl gıdaların büyük bir bölümünü saat 12′ye kadar tüketmelisiniz.

Akşam yemeği hafif olmalı: Örneğin çorba yada hafif pişirilmiş balık yada sebzeler akşam yemeği için düşünülmelidir. Akşam yemeğinin saat 18:00′den sonra olmaması gerekir. Böylece yatağa gitmeden sindirimi tamamlanmış olur.

Çok çiğnemeye çalışın: Kilo vermenin sırlarından birisi de gıdaları çiğneme tekniğinizdir. Yemekleri ne kadar çok çiğnerseniz o kadar daha az yiyerek doyarbililrsiniz. Çok çiğneyerek hem beyne tokluk sinyalinin ulaşması için gerekli zamanı sağlamış hemde besinin bileşenlerine daha kolay ayrılmasını ve daha kolay sindirilmesini sağlamış olursunuz. Lokmaları ağzınızda en az 30-40 defa çiğneyin ve tamamen sıvı hale geldikten sonra lokmayı yutun. İlk denemelerde 15 defadan fazla çiğnemek zor gelsede giderek alışacaksınız.

Su içmeye önem verin: Sabah kahvaltısından önce bir bardak ılık su içmelisiniz. Gün içinde de 2-3 litre su tüketmeye özen gösterin. Su yemek sırasında değil yemek aralarında içilmelidir. Yemekle birlikte içilen suyun sindirime yardımcı olan tükürüğün kaybolmasına neden olmasından dolayı sindiriminiz zorlaşabilir. Su içmenin en ideal vakitleri yemekten 15 dakika önce ve yemekten 1 saat sonra su içmektir.

Proteinler: Karaciğer ve böbrek gibi vücudu temizleyen organlar için protein gereklidir. Bu nedenle en az iki günde bir balık yada peynir ve et gibi hayvansal ürünler tüketilmelisiniz. Ancak protein ihtiyacının baklagillerden karşılanması vücut sağlığı için daha yararlıdır.

kadingunlugu.co

Spread the love


Bir yanıt yazın