Bu belirtiler hormonal bozukluğunuzun olduğunun göstergeleridir
Bu belirtiler hormonal bozukluğunuzun olduğunun göstergeleridir
Bu belirtiler hormonal bozukluğunuzun olduğunun göstergeleridir

Hormonal ciddi bir sorun olabilir.Bu nedenle semptomların ve nedenlerinin farkında olmak çok önemlidir.

Polikistik over sendromu adrenal yetmezlik,diyabet,hipotiroidi,hipertiroidi,ve kansertler dengesişz hormonların en sık nedenlerindendir.Kan dolaşımındaki hormon seviyeleri normalin üzerine çıktığında veya altına düştüğünde ortaya çıkar.Hormonlar hücrelere ,dokulara ve organlara ne yapmaları gerektiğini söyleyen kimyasal habercilerdir.Endokrin sistemdeki bezler tarafından oluşturulurlar.Hormonlar aşağıdakilerde dahil olmak üzere çeşitli vücut fonksiyonlarında çok önemli yere sahiptirler.
Bunlar;Ruh hali,uyku,stres,vücut ısısı, metabolizma,kalp atışı,.Hormon seviyeleri adet öncesi ve adet sonrası hamilelik sırasında ve menopozda kadınların yaşamlarının belli noktalarında dalgalanmalar yapmaktadır.Hormonal dengesizliklerin belirtilerini nasıl nasıl tanıyacağınızı bilmek her kadın için çok önemlidir.Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşarsanız doktorunuza başvurmalısınz.,

Bu belirtiler hormonal bozukluğunuzun olduğunun göstergeleridir

1*Baş ağrıları;Kronik baş ağrıları;Düzenli olarak baş ağrıları,migren ağrıları yaşıyorsanız hormonal dengesizlik yaşıyorsunuz demek olabilir.Özellikle ostrejen seviyeleriniz düştüğünde baş ağrılarınız artacaktır.

2-Uykusuzluk;Uyku durumunuz oströjen ve progesteron hormonlarından etkilenir.Vücudunuz yeterince progesteron hormonu üretmiyorsa uykuya dalmakta zorlanacaksınız.Bu durum hormonal bir dengesizlik yaşadığınızı gösterir.

3-Ruh hali değişimleri:Premenstrüel sendrom (PMS) semptomlarını yaşayan herkes hormonal değişikliklerin ruh halişni nasıl etkilediğini anlar.Ruh hali değişimleri menopoz ve perinopozun bir başka yaygın belirtisidir.

4-Garip yemek istekleri;Ani bir şekilde tatlı ya da tuzlu istekleri hormonal dengesizliğin habercisi olabilir.İştahınız artarsa vücudunuzun iştahınızı arttıran bir hormon olan fazla ghrelin salgıladığını gösterir.Bu hormon patlak verdiğinde ise sürekli aç hissedersiniz.

5-İstemsiz kilo alımı:Fiziksel olarak son derece hareketli iseniz ve yined e kilo alıyorsanız bu durum hormonal bir bozukluğun habercisi olabilir. Ayrıca diyabet hipotiroidi ,polistrik over olabileceğinden doktora başvurmanızda fayda vardır.

6-Sorunlu cilt:Kuru bir cilt sivilceler veya ağrılı kistler gibi cilt ile ilgili sorunlarınız varsa hormonal dengesizliğin bir işareti olabilir.

7-Sindirim problemleri:İshal ,kabızlık,şişkinlik,mide ağrısı gibi sorunlar genelde Sindirim sisteminizde olağanüstü değişiklikler varsa doktorunuza görünmekte fayda vardır. hormonlarınız değiştiğinde ortaya çıkar.

Spread the love


Bir yanıt yazın