FELÇ DURUMU NASIL ANLAŞILIR
Felç durumu nasıl anlaşılır
felç durumu nasıl anlaşılır

Barbekü esnasında Ayşe tökezledi ve düştü,onu temizlediler,biraz sarsılmış görünse de Ayşe akşamın geri kalanını eğlenerek geçirdi.Ayşe’nin kocası daha sonra telefonla arayarak Ayşe’yi hastaneye kaldırdıklarını söyledi ve akşam öldü.
Felç durumu nasıl anlaşılır

Barbeküde felç geçirmişti ve eğer felcin belirtilerini bilselerdi belki de Ayşe aramızda olacaktı.Bir nörolog felç vakalarının inmenin geldiği zamandan 3 saat içinde müdahale edilebilse felcin etkilerinin tamamen geri çevirilebileceğini söylüyor.Püf noktasının Felcin tanımlanması,teşhis edilmesi ve 3 saat içinde hastanın Medikal bakımının başlaması olduğunu söylüyor.

Felcin tanımlanmasında 3 test S.T.R

Bazen felcin  semptomlarının tespit edilmesi zordur. Bu yüzden bilinçsiz olmak maalesef felakettir.Felç geçiren kişi  eğer yakınındaki kişiler tarafından semptomları teşhis edilemezse ciddi beyin hasarına maruz kalır

Doktorlar yakında bulunan herhangi birinin ÜÇ BASİT SORU sorarak felci teşhis edebileceğini söylüyor:

S *Gülümsemesini söyleyin (Smile)
T *Basit bir cümle kurmasını söyleyin (Talk)
(örn. Bu gün dışarısı güneşli.)
R *Her iki kolunu kaldırmasını söyleyin. (Raise)

Hasta bu görevlerin herhangi birini yapmakta zorlanıyorsa, derhal acil servis numarasını arayın ve semptomları almaya gelenlere söyleyin.

•Felcin yeni işareti: Dilinizi çıkarın!

DİKKAT: Felcin bir başka işareti şudur: Hastaya dilini çıkarmasını söyleyin. Eğer dil kıvrılmışsa veya bir tarafa doğru yatmışsa bu da felç işaretlerindendir.

Bir kardiyolog bu mektubu her alanın 10 kişiye iletmesi halinde iletenin en azından bir hayat kurtaracağını söylüyor.

Spread the love


Bir yanıt yazın