BOYUN DÜZLEŞMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR
Boyun düzleşmesinin belirtileri nelerdir

Boyun düzleşmesinin belirtileri nelerdir
Boyun düzleşmesinin belirtileri nelerdir

Beyin ve sinir cerrahisi uzmanı Op.Dr.Arbars Akkor boyunda en sık rastlanan sorunlardan birinin Boyun düzleşmesi olduğunu söylüyor.
Ve anlatıyor:Boyun düzleşmesi boyundaki kasların aşırı gerilmesi sonucu oluşan aks düzleşmesidir.Doğal yapısı gereği C harfi yapısında olan boyun,aşırı gerilme sonucu düz bir hal alır.Sürekli masa başında çalışan kişilerde ,hassas kişilerde,üzüntüsünü içine atan kişilerde çok daha fazla görülür.


Boyun düzleşmesinin belirtileri nelerdir

Boyun düzleşmesinin bir çok belirtisi olduğunu belirten Dr.Akkor:boyun düzleşince beyine giden 4 damardan 2’si yani vertebral arterler gerilir.Bu durumda ise beyine yeterince kan gitmez.Bu kişilerde baş ağrısı,baş dönmesi,bulantı,unutkanlık,zamanında tedavi edilmediği durumlarda ise ileri derecede alınganlık,isteksizlik,denge ve konsantrasyon bozukluğu,gece iyi uyunsa bile sabahları çok yorgun kalkma görülür.

Dr.Akkor. boyun düzleşmesinin teşhis ve tedavisini ise şöyle anlatıyor:

”Boyun düzleşmesini fiziksel muayene ve MR çekilerek kolaylıkla teşhis edilebilir.Boyun düzleşmesinde Fizik tedavi ve masaj tedavisi tek başına etkili olmaz.Bu tedavilere mutlaka antalgictrak ,kayroprakti tedavisi dorsalmezoterapi ve ağrı tedavisinin de eklenmesi gerekir”dedi.

Boyun düzleşmesinin tedavi edilmediği durumlarda ise kişilerin yaşamının son derece zor hale geldiğini,kişilerin baş ağrılarının sıklaştığını ve buna dayalı fazla miktarda ağrı kesici içiminden dolayı ,ağrı kesicilere de yanıt vermediğini belirtti.Kişi de bulunan mutsuzluk hali zamanla depresyona dönüşür.Denge bozukluğu ,yürüme güçlüğü,ince beceri gerektiren hareketlerin yapılamaması gibi sorunlar ortaya çıkar.

Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı .Dr.Aybars Akkor: boyun düzleşmesinin oluşmaması için ise şunlara dikkat edilmesi gerekir diyor”

Stres ve üzüntülerden uzak durmalıyız.Mutsuz olduğunuz işlerden ayrılıp mutlu olduğunuz işler yapınız.Tüm zamanınızı yoğun iş temposu içinde geçirmemeli.Hobilere de vakit ayırmalısınız.Ayrıca ağır kaldırmamalı,tek kol ile yük taşımamalı,uzun süre hareketsiz kalmamalı,fazla uzanacak hareket yapılmamalı,ıslak saç ile dıaşrı çıkılmamalı,vantilatör ve klima önünde ayrıca cereyan arasında kalmamalıdır.

Ağrılarınız geçtikten sonra ise boyun kaslarınızı güçlendirici hareketler yapılması,boyun gerginliği olma riskini aaltacaktır dedi.

Spread the love


Bir yanıt yazın