Bağışıklık sisteminiz ne kadar güçlü,bu belirtilere dikkat
Bağışıklık sisteminiz ne kadar güçlü,bu belirtilere dikkat

Tüm dünyaya yayılan ve herkeste büyük bir korkuya neden olan korona virüsten korunmak için tüm uzmanlar bağışıklık sisteminin güçlü olması uyarısında bulunuyor.
Bir çeşit savunma mekanizması olan bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa hastalığa yakalanma riski de o kadar az olur.İç hastalıkları uzmanı Dr.Sedat Işık:Corona virüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirmenin yollarını anlatıyor.

Bağışıklık sisteminiz ne kadar güçlü,bu belirtilere dikkat

Bağışıklık sistemi vücudun hastalıklara karşı savunma mekanizmasıdır.Patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp vücudu zararlı maddelerden koruyan güçlü ve karmaşık bir yapıdır.Bağışıklık sistemi vücuda girmeye çalışan tüm maddeleri tanır,ayrıştırır ve zararlı gördükleri nötralize eder.

Bağışık sistemi o kadar hassas dengeler üzerine kuruludur ki protein ve aminoasit gibi yapı olarak birbirine çok benzeyen maddelerin bile ayrımını yapabilir.

Bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu gösteren işaretler:

Sık,sık üst solunum yolu rahatsızlıklarına yakalanmak

Kronik yorgunluk sendromu

El ve ayakların soğuk olması

Düzenli beslenmeye karşın alınan vitaminlerin vücutta yeterli olarak dağılmaması

Ağız içinde sürekli tekrarlayan yaralar

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en iyi yolu sağlıklı beslenmekten geçiyor.Şeker ,protein ve yağı dengeli ve yeterli miktarda tüketerek düzenli bir beslenme alışkanlığı oturtmak gerekiyor.

Bu dengeyi ise bir ömür boyu sağlamak çok önemli.Vücudunuzu dinlendirmeyi unutmayın.Vücut ne kadar çok dinlenirse o kadar stres hormonu salgılamaya başlar.Dolayısı ile kişinin bağışıklık sistemi düşmesine sebep olur.Bunu önlemek içinde kaliteli bir uyku çok önemlidir.En az 7-8 saat uyumalısınız.

Güçlü bir bağışıklık sistemi için,A,E,C,B vitaminlerine hayatınızda daha çok yer açmalısınız.Bunun yanı sıra hareketlilik çok önemlidir.Bol,bol hareket edin.

Milliyet-Pembe nar

Spread the love


Bir yanıt yazın